Ardahana Yatırımcının Gelmesi İçin Demiryolu ve Hava Yolu GerekliArdahana Yatırımcının Gelmesi İçin Demiryolu ve Hava Yolu Gerekli
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Latif Tosunoğlu, “Ardahan’a yatırımcının gelmesi için demiryolu ve hava yolu gerekli” dedi.

Tosunoğlu, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, teşvik yasasında Ardahan’ın 6. bölgede yer almasının büyük bir avantaj olduğunu, ancak bu durumun kendileri için yeterli olmadığını ifade ederek şunları kaydetti:

“Turizmciye, ‘burası 6. Bölgedir, gel yatırım yap’ dediğimizde, Çıldır Gölünün potansiyeline bakmadan, Yanlızçam kayak merkezinin potansiyeline bakmadan bize sorduğu ilk soru, ‘havaalanı var mı’ Tabi ki, o da haklı. Üstelik Ardahan’ın her tarafında kışın kayak yapılabilir olmasına rağmen. Çıldır Gölünde 6 ay buz pateni, yazında su sporları yapılır. Niye gelmiyor turizmci, diyor ki havaalanı var mı yok. Fabrikatör niye gelmiyor? Fabrikatörde diyor demiryolun var mı, ben hammaddeyi nasıl ucuza mal edeceğim o da yok. Dolayısıyla sadece teşvik belgesinin iyi olması yetmiyor.

Bir teşvik bölgesi bütün şekliyle, bütün ayaklarıyla koyulacak ki yatırımcı gelsin de yatırım yapsın.”

Hükümete, bu bölgeye verdiği önemden dolayı teşekkür eden Tosunoğlu, “Hükümete, bu bölgeye verdiği önemden dolayı teşekkür ediyoruz. Ancak her ortamda şunu ifade ediyorum, yetmiyor. Yani Ardahan’ı diğer illerle kıyaslamak mümkün mü? Şuana kadar bir yatırımcı gelmedi. Neden? Çünkü yatırımcı farklı alternatiflere bakıyor. Fabrikatörde ‘demiryolun var mı, ben hammaddeyi nasıl ucuza mal edebilirim?’ o da bu açıdan baktığında haklı” şeklinde konuştu.

Ardahan’ın teşvikte 6. bölgede olmasının çok büyük bir avantaj olduğunu, ancak, önemli faktörlerin eksik olduğunun altını da çizen Tosunoğlu, “Bir teşvik bölgesi bütün şekliyle, bütün ayaklarıyla koyulacak ki yatırımcı gelsin ve yatırım yapsın. Yani daha düne kadar Karadeniz ile bağlantı kurulan yolumuz kar ve tipiden dolayı kapalıydı. Bu çok ciddi bir sorun. Bu nedenle şunu söylüyorum, Ardahan’a demiryolu ve hava yolu artık elzemdir. Hükümet çok ciddi yatırımlar yaptı, bizim için elzem olan yatırımları da yapabilir diye düşünüyorum” dedi.

Kaynak : www.ardahanhaberi.com

Reklamlar