Ataköy 5.Kısıma Tren İstasyonu Yapılıyor

Ataköy 5.Kısıma Tren İstasyonu Yapılıyor


29 Ekim 2013 tarihinde tamamlanması planlanan Marmaray Projesi kapsamında, daha öncesinde planlaması yapılan Ataköy 5. Kısım’a tren istasyonu yapılıyor. Proje tamamlandığında Ataköy’den trene binenler ara istasyonlarda aktarma yaparak Kartal’a kadar ulaşım imkanına kavuşacak. Ataköy 5. Kısım’a yapılacak tren istasyonunun yeri doğru mu? Yetkililer ne diyor?

Ulaştırma Bakanlığı’nın en büyük projelerinden olan Marmaray Projesi, sadece İstanbul için değil, ülkemiz ve demiryolu için de bir dönüm noktasıdır. İstanbul ülkemizin en büyük ve en kalabalık kenti. Sanayi, ticaret, kültür, eğitim merkezi. Ülkemizin ekonomik üretiminin beşte biri, motorlu taşıtların dörtte biri, otomobillerin %30’u bu kentimizde. Hepsinden önemlisi tarih hazinemiz ve bir dünya kenti.

İstanbul’un kent içi ulaşım sorununa toplu taşımacılıkla köklü bir çözüm getirmeyi amaçlayan Marmaray Projesi kapsamında, Avrupa Yakasında Halkalı’dan Anadolu Yakası’ndaki Gebze’ye kesintisiz, çağdaş, yüksek kapasiteli, hızlı, çevre ve tarihi dokuyu tahrip etmeyen, diğer ulaşım sistemleriyle entegrasyonlu 76.3 kilometrelik yüzeysel metro inşa ediliyor.

Marmaray Projesi’nin ikinci etabı olarak adlandırılan Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları’nın iyileştirilmesi kapsamında, Anadolu Yakası’nda 43.4 km, Avrupa Yakası’nda 19.6 km’lik banliyo hatları yüzeysel metroya dönüşecek. 36 istasyon yenilenecek. Hat sayısı 3’e çıkartılacak. Bu hatların birinde yük ve anahat yolcu taşımacılığı yapılacak. Marmaray’ın hizmete girmesiyle birlikte Gebze -Halkalı arasında 2-10 dakikada bir sefer yapılacak, her iki yakada bir saatte tek yöne 75 bin yolcu taşınacak.

İSTASYON YERİ DOĞRU MU?
Ataköy’ün 60150 konutlu en büyük mahallesi olan 7,8,9,10 mahalle ve daha sonra yapılan 950 konutlu 6. Kısım henüz inşa edilmemişken Ataköy 5. Kısım’da tren istasyonu yeri ayrılmıştı. Şimdi o günlerde ayrılan yere istasyonun yapılması; ileride telafisi mümkün olmayan başta trafik olmak üzere sıkıntılar getireceğini bilmemek mümkün değil.

Bu istasyonun birkaç yüz metre güney batı istikametinde geniş arazi önüne yapılabilir söylemleri karşısında, yetkililerle yaptığımız görüşmelerde, yetkililer teknik olarak bunun mümkün olmadığını söylüyorlar.
Gerekçe olarak da istasyon yapılacak yerde rayların istikametinin düz olması gerektiğini gösteriyorlar.

Kaynak : www.atakoygazete.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar