Avrupanın En Büyük Buharlı Lokomotif Müzesi (Foto Galeri)

Avrupanın En Büyük Buharlı Lokomotif Müzesi
Belki de Diyarbakır’dan İzmir’e bizi şu lokomotif getirmiştir kim bilir. Yanındaki lokomotif de Erzurum’dan İzmir’e vagonlarımızı taşıyan olabilir.


Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük Buharlı Lokomotifler Müzesi’ni dolaşırken eski yıllara dalıp gitmemek mümkün mü?

Çocukluk ve gençlik yıllarında “kara tren” yolculukları yapanlar bilir. Küçük kompartımanlarda dört gün üç gece süren o unutulmaz günler. Tren nazlı nazlı giderken ellerimizi dışarı uzatıp ağaç dallarına dokunma yarışı. Pencerelerden sarkarken lokomotifin saldığı kurumların gözümüze girip yakması. İstasyonlarda trene doluşan satıcılar, yollarda “gazete gazete” diye bağrışan çocuklar…

Neyse biz bu güne dönelim.

İzmir-Aydın yolu üzerinde Selçuk’a 7 kilometre uzaklıkta, Çamlık Köyü’nde kurulu lokomotif müzesi yaklaşık 80 bin metrekare alanı kapsıyor.

Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolu 1866’da inşa ediliyor. Çamlık köyü de en önemli istasyonlarından. 1952 yılına kadar hizmet veren demiryolu, teknolojinin gelişmesi, yeni lokomotiflerin devreye girmesiyle yetersiz kalıp, terk ediliyor. Bugünlerde eski istasyon kimsesizliği yaşarken, devre dışı kalmış tren raylarının üzerinde atlar, tavuklar geziniyor.

Müzede, Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 35 buharlı lokomotif sergileniyor. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif de yer alıyor. Ayrıca, dört vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, açık ve kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel geniş alana özenle yerleştirilmiş.

Atatürk, 1936 yılında Ege manevraları sırasında Beyaz Özel Treni ile karargahını Çamlık istasyona kurmuş, manevralar süresince Ege sahillerine buradan ulaşarak manevraları izlemiş. Yöredeki çam ormanı nedeniyle de Çamlık adını Atatürk koymuş.

1991 yılında açılan müzeyi o yıllarda gezdiğimde, bir bakımsızlık ve ilgisizlik hali vardı. Şimdilerde yemeğinizi yiyip, çayınızı, kahvenizi yudumlayacağınız mekanlarıyla, bütün alanı kaplayan çimenleri, çiçekleriyle bir huzur ve “nostalji vahası” haline dönüştürülmüş. Yabancı turist otobüslerinin biri gidiyor biri geliyor. Turist sayısı yılda 150 bin kişiyi aşmış. Kahvaltı yapanlar müzeye ayrıca ücret ödemiyor.

Daha önceden bilginiz yoksa bu güzelim yerin önünden bilmeden geçip gidebilirsiniz. Çünkü ana kapısı yola bakmıyor ve yoldan da görünmüyor.

Müzeyi gezmeden önce bir Çamlık turu yapmalısınız. Çam ağaçlarının arasında dolaşırken önünüze fırlayan sincaplara hazırlıklı olun. Biz olamadık. Fotoğraf çekinceye kadar ağaçların kovuklarına saklanıverdiler.

Bir öğleden sonrayı Çamlık’ta geçirdim. Hem çocukluğumun “kara tren”li yıllarına gittim hem doğayla iç içe güzel saatler yaşadım.

Yolunuz düşerse, aklınızda olsun. “Zamanımız yok” demeyin. Bir çay içimi de olsa Avrupa’nın bu en büyük buharlı lokomotif müzesini gezin, eski hatıralarınızla kucaklaşın…

Kaynak : sirtcantalilar.comİlk yorum yapan olun

Yorumlar