Bağ Sahipleri Çevre Yoluna Tepki Gösterdi

Bağ Sahipleri Çevre Yoluna Tepki Gösterdi.Siirt şehir merkezinde trafik sorununu rahatlatmak amacıyla yapılan çevre yolunun, bağların içinden geçmesi bağ sahiplerinin tepkisini çekti, çok sayıda yetişkin fıstık ağaçlarının talan edildiğini savunan çiftçiler yolu keserek çalışmaları durdurdu.
Kendisine yazılı ve sözlü hiçbir tebligat yapılmadan bağının üzerinden yol açıldığını savunan bağ sahibi Abdulkadir Çelik, 600 adet fıstık ağacının talan edildiğini ifade ederek, “Bir sabah uyandığımda şok bir manzara ile karşılaştım, çevre yolunun geçtiği geçiş güzergahı olan bağlar talan edilmiş. Benim bağımda 200 yıllık olan fıstık ağaçları olmak üzere, küçük büyük toplam 600 adet fıstık ağacı yok edildi” dedi.
Küçük Sanayi Sitesi kavşağından, Aydınlar-Şirvan ilçe karayoluna bağlantı sağlanmak üzere bağ yolundan geçen çevre yolu çalışmalarının bağlara büyük zarar verdiğini söyleyen Çelik, Siirt’in oksijen deposu olan bağların bu şekilde tahrip edilmesine anlam veremediğini söyledi. Çelik, “Tebligat gönderilmeden, kamulaştırılma yapılmadan, bize hiçbir ödeme yapılmadan, yıllarca emek harcadığımız bağlarımızın bu şekilde tahrip edilmesi bizi mağdur etti” diye konuştu.
Siirt Çiftçi Mallarını Koruma Derneği Başkanı Mahmut Öz, çevre yoluna karşı olmadıklarını, ancak çiftçilerin de mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Öz, “Yetkililer bağ sahiplerinin hakkını vermelidir, ancak şu ana kadar hiçbir bağ sahibine herhangi bir ödeme yapılmadı. Yetkilileri bu konuda uyarıyoruz” şeklinde konuştu.
Siirt’te çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Sabahattin Ataker ise, yolun medeniyet olduğunu, şehrin gelişmesi noktasında yapılacak her türlü çalışmanın yanında yer aldıklarını belirterek, “Ancak bu şekilde çalışma yapılarak sonuca ulaşılamaz. Hiçbir bağ sahibi mağdur edilmemelidir, çoğu büyük bir emekle yetiştirdiği, özenle koruduğu bağların kamulaştırma yapılmadan yerle bir edilmesi içten değil. Bağ sahiplerinin mağduriyeti giderilmelidir” dedi.
Küçük Sanayi Sitesi kavşağından başlayarak Aydınlar-Şirvan karayoluna bağlanarak Organize Sanayi Bölgesi’nin ulaşımını 14 kilometreden 7 kilometreye düşürecek olan çevre yolu yapımı mahkeme tarafından daha önce durdurulmuştu. Ancak çalışmaların yeniden başlaması üzerine bu kez bağ sahipleri yolu keserek çalışmaları protesto etti.

 

Kaynak : haber01

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.