Demiryollarının özel sektöre açılacağı haberleri Kardemir hisselerinde uçurdu

Demiryollarının özel sektöre açılacağı haberleri Kardemir hisselerinde uçurdu
Demir yollarının özel sektöre açılacağı haberleri ve bu alanda yapılan projeksiyonlar, ray üretiminde öne çıkan Kardemir hisselerinde uçuşa yol açtı.


Demiryolu üretiminde atılıma yönelik yapılan projeksiyonlar ve haberler, Türkiye’nin en büyük uzun çelik üreticisi olan Kardemir’in hisselerini adeta uçurdu. Şubat sonundan bu yana çok hızlı bir yükseliş eğilimine giren Kardemir hisselerinde bu süre zarfındaki yükseliş yüzde 45’e kadar ulaştı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın, Türk Havayolları modeliyle şirketleşmesi beklenirken, düzenlemeyle birlikte özel şirketler de demiryolu hattı kurup işletebilecek ve trenlerle yük ve yolcu taşımacılığı yapabilecek. Yeni düzenlemeyle, TCDD, demiryolu altyapı işletmecisi olarak yeniden yapılandırılıyor. TCDD’nin mevcut hukuki statüsünde ise hiçbir değişiklik yapılmıyor. Tasarı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından yürürlüğe girecek.

Hatırlanacağı üzere Sabancı Holding özellikle büyük şehirlerarasında hızlı tren işletmeciliği ile ilgilendiğini açıklamıştı. Sektörde artması beklenen yatırımlar ile Türkiye’nin tek ray üreticisi Kardemir’in hisse senedinde hacim açısından da büyük yükseliş yaşanmıştı.

Haberlerin basında yer alması ile Şubat ayıdan 1.48 TL seviyelerindeki Kardemir bugün itibariyle 2.13 TL’ye yükseldi.

Demir yollarına yönelik beklentinin öne çıkmasıyla birlikte, hisse senedinde daha önce pek de görülmemiş bir gelişme de yaşandı. Analistlerin 12 aylık hedef fiyat beklentileri ile hissenin cari fiyatı arasındaki fark, tarihi seviyeye yükseldi. Kardemir üzerine rapor yazan analistlerin 12 aylık hedef fiyatları 1.82 lira seviyesinde.

Hissenin cari fiyatı ise bugün açılışla birlikte 2.14 liraya kadar çıktı. Farkın bu kadar açıldığı dönemlerde ya hisse fiyatının analistlerin beklentilerinin olduğu seviyeye dönmesi ya da analistlerin hedef fiyatlarını cari fiyata göre revize etmesi bekleniyor.

Yeşil barlar ile gösterilen analistlerin ‘AL’ tavsiyeleri açık ara öne çıkarken, kahve rengi ile gösterilen ‘TUT’ tavsiyelerinin ikinci planda olduğu görülüyor.

Ak Yatırım konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu kanunla birlikte özel sektörün yatırımları olacağını ve ray talebini arttıracağını düşündüklerini, ülkede ve bölgede tek ray üreticisinin ise Kardemir olduğunu bildirdi ve Kardemir için Endeksin ÜzerindeGetiri tavsiyesinde bulundu.

HSBC ise bu gelişmenin Türkiye’nin tek ray üreticisi Kardemir için olumlu olarak algılanabileceğini belirterek, Kardemir D için 1.85 TL hedef fiyatla ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ tavsiyesinde bulundu.

Tera Menkul Değerler, Kardemir D için fiyat hedefini 2TL’den 2.42 TL’ye yükseltirken, tavsiyesini ‘AL’ olarak korudu.

Analistlerin Kardemir’in 2013 yılsonu için bekledikleri hisse başına kar rakamı ise 24 kuruş seviyesinde bulunuyor.

Bilanço öncesinde şirkete yönelik 1.çeyrek medyan kar tahmini 46 milyon TL seviyesinde oluştu. Piyasa beklentisine göre, kar rakamına yönelik ortalama tahmin 44,7 milyon TL, en yüksek tahmin 61,4 milyon TL, en düşük tahmin ise 30 milyon TL oldu. Şirket’in 2012 yılı 1.çeyrek net karı 75,1 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

Kaynak : www.bursadabugun.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar