Demiryolu sektörünün ihtiyacı olan yanmazlık ve vibrasyona karşı dayanıklı ürünler

Demiryolu sektörünün ihtiyacı olan yanmazlık ve vibrasyona karşı dayanıklı ürünler
Yeni akım sensörleri ve yüksek hızda çalışan data kablolarıyla dikkat çeken HARTING, güvenlik olgusunu en üst noktaya taşıyor. Demiryolu sektörünün ihtiyacı olan yanmazlık ve vibrasyona karşı dayanıklılık gibi standartları karşılayan firma yalnızca kamu kuruluşları ile değil, özel sektörle de projeler geliştiriyor.


Demiryolu sektörüne bağlantı elemanları sunan HARTING, 1945 yılından beri tüm dünyaya çözümler sunuyor. Yürüttüğü bilgilendirme faaliyetleri esnasında sektörde edindiği tecrübeleri, son teknolojileri Türkiye’deki üretici ve işletmecilerle paylaşmaya devam ediyor. Demiryolu sektöründeki artan hız trendine yönelik daha hafif, daha küçük ürünler ve çözümler sunduklarını belirten HARTING Türkiye Genel Müdürü Ahmet Can Ayan ile yeni sektör teknolojileri ve gereklilikleri üzerine konuştuk.

HARTING, dünya pazarının en etkin isimlerinden birisi olarak biliniyor. Bu başarınızı neye borçlusunuz?

Almanya’nın Espelkamp şehrinde merkezi bulunan HARTING, dünya genelinde 36 satış ofisi, 11 üretim lokasyonu ve sekiz Ar-Ge merkezi ile faaliyet gösteriyor. Bizim için en önemli konu kalite ve standartlardır. Demiryolu sektörü bu iki prensip üzerine kuruludur. Yolcu güvenliği ve ulaşımın sürekliliği hiçbir şekilde riske edilemez. Bizim demiryolu sektöründeki başarımızın sebebi çözümlerimizde kalite ve güvenliği ilk planda tutmamızdan kaynaklanıyor. 1945 yılından beri demiryolu sektörü HARTING için en önemli pazar oldu. IRIS sertifikasına sahip ilk konektör üreticisi olan HARTING’in dünya demiryolu pazarındaki payı yüzde 70’lerin üzerindedir. Bu pay HARTING’e çok önemli bir görev yüklüyor. Biz sektöre çözüm üreten bir firma halindeyiz. Sektördeki yeni trendler hız kazanıyor. Çok daha hızlı, konforlu ve güvenli trenlere ihtiyaç var. Bu çerçevede her geçen gün daha da gelişen bu araçlar için bağlantı elemanları sunuyoruz.

Türkiye’de tecrübelerinizi sektöre nasıl aktarıyorsunuz?

Biz tecrübelerimizi ve bilgi birikimimizi Türkiye’deki üretici ve işletmecilerle paylaşarak ürünlerinin bakım maliyetlerini, işletme giderlerini düşürmek için çok önemli katkılar sağlıyoruz. Yurt dışındaki çalışma arkadaşlarımızı da buraya davet edip deneyimlerimizi işletmelerdeki teknik kişilerle paylaşıyoruz. Sektörün sağlıklı bir şekilde büyümesi için çalışıyoruz. Taşımacılıkta can güvenliği en önemli faktördür. Global anlamda bu sektör için belirlenmiş standart çalışmaları, birçok işletme sahibi hala gereksiz ve vakit kaybı faaliyetler olarak görüyor. Demiryolu sektörünün gelecek on yılı ve daha da sonrası için çalışmalar yapıyoruz. HARTING olarak bu standartların gerekliliğini anlatıyoruz. Sektörde faaliyet gösteren işletmeci ve üreticilerin de bu standartlara yönelmesini sağlıyoruz. Bizim için öncelikli kontak noktaları, Ar-Ge departmanlarıdır. Yalnızca özel sektör ile değil, kamu kuruluşları ile de birçok projeler geliştiriyoruz. Bu çalışmalarımızın hem bize, hem ülkemize faydalı olacağına inanıyoruz.

Ha-VIS® EtherRail isimli ürününüzün sağladığı faydalar nelerdir?

Tren ve otobüslerde iç ve dış ortam uygulamalarına yönelik yüksek hızlı çalışan data kablolarımız bu grupta yer alıyor. Atlama (jumper) kablo ve kamera/yolcu bilgilendirme uygulamaları için 4 ve 8 telli olarak kullanıyor. -10 gigabit ethernete kadar uygun olan bu kablolarımız -40 dereceden 90 dereceye kadar geniş sıcaklık aralığına sahip. Herhangi bir olası tehlike mesela yanmaya karşı koruması mevcut.

Yeni ürün ve çözümlerinizden bahseder misiniz?

Çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Demiryolu sektöründeki artan hız trendine yönelik çözümlerimiz, ağırlığı azaltmak ve boyutu küçültmek üzerine kurulu. Aynı boyutta 40 amper’lik iki kontak olabildiği gibi 21 sinyal kontağını bir arada kullanabiliyoruz veya 650 amper üç kontağı tek konektör ile IP68 olarak bağlayabiliyoruz. Bizim yer tasarrufundan kastettiğimiz çözüm bu. Trenlerdeki diğer yeni bir trend ise daha fazla datanın transferi konusudur. Bunun için bizim çözümlerimiz haberleşme hızını 10 gigabit’e kadar destekliyor. Bunun temel nedenlerinden biri; trenlerde artan yolcu eğlendirme ve bilgilendirme sistemleri oluşturuyor. HARTING olarak yüksek hızlı konektör çözümleri sunuyoruz. HARTING için güvenlik vazgeçilmez bir unsur. Bu çerçevede sektördeki uluslararası bütün standartları takip ediyoruz. Önemli standartlardan bir tanesi de yanmazlık. Yanmazlık sadece komponentler için değil, kablolar için de önemli bir özellik. Bu standartlara uygun ürünler üretiyoruz. Bir diğer yeni ürün grubumuzu ise akım sensorları oluşturuyor. İlk olarak rüzgar tribünleri için üretmeye başladığımız akım sensorları özellikle demiryolu sektörünün ihtiyacı olan yanmazlık, vibrasyona karşı dayanıklılık gibi standartları karşılayan başarılı bir ürün. Diğer bir yeni ürün ailemiz: ‘HARTING RFID Çözümleri’. RFID sayesinde, zor koşullarda çalışabilen ve bakım gerektirmeyen tag’larimizla demiryolu sektörünün hem üretim, hem de bakım sürecinde önemli avantajlar ve çözümler sağlıyoruz. HARTING sadece komponent tedarikçisi değil, özellikle demiryolu sektörü için aynı zamanda bir çözüm sağlayıcıdır.

Peki, Han® HC Individual isimli ürününüz hangi ihtiyaçlara cevap veriyor?

Araç içi yüksek akım bağlantı ihtiyaçlarına alternatif olarak geliştirilen Han HC Individual serisi yeni ürünümüzü kullanıcılar kendi ihtiyacına göre bağlantı sayısını ve yerleşimini şekillendirebiliyor. Ağırlıktan ve yerden tasarruf ettiren yeni dizayna sahip olan ürünümüz 350 ampere kadar akım taşıma kapasitesine sahip. Tek contalı kontak yapısı olan Han HC Individual serisi özel alet gerektirmeden çoklu montaj imkanı sunuyor.

HARTING için Türk demiryolu sektörü nasıl bir öneme sahip?

Türkiye’de üç yıldır faaliyet gösteriyoruz. Burada sektör hızla gelişiyor, bizim de bu konuda önemli çalışmalarımız var. Türkiye’de de aktif olan global üreticilerin HARTING ürünlerini yoğun bir şekilde kullandığını görebilirsiniz. Yerli üreticilerde de ürün ve çözümlerimiz hızla yaygınlaşıyor. Bu ülkede üretim, gelişme aşamasında ve biz bu aşamada sektörle birlikte bu üretim sürecine katkıda bulunmak istiyoruz. Şu ana kadar da çok başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebilirim.

YENİ AKIM SENSÖRLERİ YÜKSEK DİRENÇ SAĞLIYOR

Anahtar müşterileriyle yakın işbirliği içerisinde olan HARTING, modern güç elektroniğinin gereksinimlerini karşılayan demiryolu uygulamaları için optimize bir çözüm geliştirdi. HARTING’in yeni ürün akım sensörleri, hassas ölçüm kabiliyetine ek olarak güç elektroniği uygulamalarının doğası gereği oluşan elektromanyetik gürültülere karşı da yüksek direnç sunuyor. Yeni akım sensoru ürün ailesi Hall Effect tabanlı olup, tamamen izole bir şekilde manyetik alanın kullanılması ile akım ölçümü yapıyor. 3600 ampere kadar geniş ölçüm aralığına sahip olan söz konusu sensörler, 20 kV’a kadar yüksek galvanic izolasyon sağlıyor.

ZAMAN TASARRUFU SUNAN HAN® 24 HPR EASYCON

İki parçalı konektör yapısı ile özellikle motor ve sürücü montajında dikkat çekici bir şekilde zaman tasarrufu sağlayan Han® 24 HPR EasyCon; aynı zamanda güvenirliliği ve kaliteyi artırma adına sonradan kontrollere imkan sağlıyor. Kontak kapasitesi 250A/2000V, 350A/4000V, 650A/4000V olan söz konusu ürün titreşimlere ve şoklara karşı yüksek dayanıklılık gösterirken IP68 koruma sınıfı içerisinde yer alıyor.

Kaynak : www.haberortak.com


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar