Eltaş Transformatör olarak ülkemize hizmet etmek istiyoruz

Eltaş Transformatör olarak ülkemize hizmet etmek istiyoruz
Bütün dünyada olduğu gibi yeni dönemde, Türkiye’de de demiryolları ve raylı sistemlerin geliştirilmesi, devlet politikası olarak kabul edilmiştir ve yatırımlar artarak devam etmektedir. Son yıllarda raylı sistemlerde ciddi bir atılım olduğunu vurgulayan Güre şöyle konuştu: “Bizde Eltaş olarak bu konuda ülkemize hizmet vermek ve ürünlerimizle yer almak istiyoruz. Üretimde kullandığımız cam-elyaf teknolojisi raylı sistemlerde istenen yük sınıflarına uygun, performansı yüksek transformatörler üretmek için en uygun teknoloji.

İzmir son yıllarda sanayi ve üretimde ciddi atılımlar gerçekleştiriyor. Bunda sayıları hızla artan ve faaliyet giren organize sanayi bölgelerinin ve deniz ulaşımının payı büyük. Ayrıca çalışkan ve başarılı sanayicileri ile uluslar arası arenada boy göstermeye de devam ediyor. İkinci hatta üçüncü kuşaklar birçok aile şirketinde önemli görevler almaya başladı bile. İzmir bu konuda oldukça şanslı şehirlerimizden ve bu firmalardan biriside Eltaş Transformatör. 1981 yılında Ahmet Güre tarafından kurulan firmanın genel müdürlüğünü kızı, başarılı işkadını Bilge Güre sürdürüyor.

Bilge Hanım okuyucularımıza Eltaş’ı tanıtabilir misiniz?

Eltaş 32 yıldır transformatör imalatı yapan bir firma, bir aile şirketi ve ben de ikinci kuşak temsilcisi olarak firmanın genel müdürlüğünü sürdürüyorum. Firmamızın kurucusu babam Ahmet Güre halen yönetim kurulu başkanlığı görevini devam ettirmektedir. İzmir Atatürk OSB’de yaklaşık 17.500 metrekarelik alan üzerinde kurulu tesislerimizde üretim yapmaktayız. Aliağa OSB’de yeni fabrika yatırımımıza başladık; 60.000 metrekare alan içinde ve büyümeye uygun bu tesisi iki yıldan kısa sürede tamamlayıp üretime geçmeyi planlıyoruz.

Yağlı dağıtım ve güç transformatörleri 66 kV 40 MVA’ya kadar, kuru tip transformatörler ise 36 kV 20 MVA’ya kadar seri üretim portföyümüzde. Yeni tesis yatırımıyla birlikte 220 kV 160 MVA gerilim ve güç seviyelerinde üretim yapabileceğiz. Güçlü bir tasarım ekibine sahibiz, müşteri ihtiyacına göre istenen şartlar ve standartlarda transformatör tasarlama ve üretme kabiliyetimiz mevcuttur.

Çalıştığınız sektörler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Transformatörler elektriğin kullanıldığı her yerde ihtiyaç duyulan en temel ekipmanlardan birisidir. Bizim ürettiğimiz transformatörlerde başta sanayi tesisleri olmak üzere elektrik iletim ve dağıtım ihtiyacının olduğu her yerde kullanılmaktadır. Başlıca hizmet verdiğimiz endüstriyel tesisler çimento, kimya, petrokimya, demir-çelik, kâğıt fabrikalarıdır. Referanslarımız sadece yurtiçinde değil; yurtdışında da önemli projelerde ürünlerimizle yer almaktayız. Örnek vermek gerekirse Tüpraş, Ereğli Demir Çelik, Kastamonu Entegre, Rönesans Holding, TAV Tepe Akfen, Bereket Enerji, Kolin A.Ş. sürekli projelerinde hizmet verdiğimiz müşterilerimiz arasındadır. Yurtdışında Syncrude/ Kanada, Colorado Kömür Madenleri (ABD), Ürdün Elektrik Kurumları, Irak Elektrik Kurumları, Nijerya Elektrik Kurumları, Imtech Vonk, Andritz Hydro yine projelerinde hizmet verdiğimiz müşterilerimizdir.

Müşterilerinize ulaşma yöntemleriniz ve pazarlama çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İHTİYACA UYGUN TRANSFORMATÖR

Bundan birkaç yıl öncesine kadar satış ve pazarlama çalışmalarımızda doğrudan son kullanıcıları hedefleyerek hareket ediyorduk. Bu şekilde satışlar devam ederken, son dönemlerde ise bayiler oluşturarak onların aracılığı ile de pazara ulaşıyoruz. Özellikle çalışmakta zorlandığımız bölgesel pazarlara, proje-taahhüt firmalarına daha kolay ulaşabilir hale geldik. Günümüzde transformatör alımları şartnameler eşliğinde yapıldığı için şartname hazırlayan proje firmaları sektörde aktif rol almaya başladı. Bu işleyişin hem alıcılar hem de üreticiler için çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Uygun iş ve ihtiyaca uygun transformatör alımı hem yatırım maliyetlerinin daha sağlıklı belirlenmesini sağlar, hem de istenen kalite ve özelliklerde doğru üreticiden transformatör alımının gerçekleştirilmesine sebep olur.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Transformatörler tesis ve işletmeler için çok değerli makinalar aslında. Bu sebeple de alımı sırasında teknik detaylar çok önemli hale geliyor; yani işin içine fazlasıyla mühendislik var. Biz de çok iyi bir ekiple yeni ürün geliştirme konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Transformatörleri daha etkin ve verimli kullanmanın yollarını araştırıyoruz; farklı materyaller deniyoruz. Müşterilerimizin ve sanayicimizin ihtiyaçlarını tespit ederek buna uygun tasarımlar yapmaya çalışıyoruz; TÜBİTAK projeleri gerçekleştiriyoruz.

SİSMİK TESTLERDEN GEÇTİK

Bilindiği gibi ülkemiz de dâhil olmak üzere dünya üzerinde birçok bölge ciddi deprem riski altındadır. Yakın zamanda bu konunun önemi proje firmalarımız tarafından dile getirildi ve bizde gereğini yaptık. Sismik testlerden başarıyla geçen transformatörümüz, deprem sırasında ve sonrasında yapısal bozukluğa uğramadan enerji vermeye devam edecek şekilde üretildi. Özel bir konstrüksiyon tasarımı ile üretilen bu transformatörler İspanya VIRLAB laboratuarlarında testlerden geçerek belgelerini almıştır. Özellikle AVM, toplu konut, hastane, okul projelerinde son dönemde sismik testlerden geçmiş transformatörler tercih edilmektedir.

Ülkemiz elektriksel testler konusunda çok iyi durumda değil; ancak son dönemde ciddi hareketlilik var. Yabancı laboratuarlar Türkiye pazarına girmek ya da ortaklık gibi seçenekler arıyor. Sizin bu konudaki değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Evet, ülke olarak test laboratuarları ve imkânları konusunda dünyanın ve Avrupa’nın oldukça gerisindeyiz. Elektrik sektörümüzün en önemli eksikliklerinden birisi de bu bence. Yurtdışına test için ürün göndermek biz üreticilere zaman ve maliyet açısından ciddi yükler getiriyor. Aynı imkânlar ülkemizde olsa belki de daha fazla sayıda ürün geliştirebilir, Ar-Ge çalışmaları yapabilir ve de kaynaklarımızı daha verimli kullanırız diye düşünüyoruz. Özellikle bizim gibi ihracat ayağı güçlü firmalar bu testler sonucunda alınan belgelere çok fazla ihtiyaç duyuyor. Bu sertifikalar olmadan yurtdışında ürününüzü kabul ettirme şansınız yüksek değil.

NAKLİYE VE ZAMAN TASARRUFU

Uluslar arası test laboratuarlarının ülkemize gelme ihtimalleri çok sevindirici bir gelişme. Gönül isterdi ki kendi firmalarımız olsun ve ödediğimiz bu paralar ülkemizde kalsın. Yabancı yatırımcıların bu laboratuvarları kurması bize ciddi zaman kazandıracak ve nakliye giderlerimizi aşağıya çekecektir. Hollanda, Almanya veya İtalya’ya transformatör göndermekle yurt içinde bir noktaya göndermek arasında tabi ki ciddi farklar olacaktır. Yaşanan sürecin sonunda hep birlikte neler olacağını göreceğiz. Romanya, Çek Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan ülkeler dahi çok uzun süreler önce bu konuyu çözüme kavuşturdular, biz de yapmalıyız.

Fuar hakkındaki görüşleriniz alabilir miyiz? Bu yıla özel bir şeyler yaptınız mı?

WIN fuarlarına 10 yıldır katılıyoruz. Şu anda yurt içinde katılabileceğimiz tek fuar diyebilirim. Uluslar arası boyutta ancak yurtdışı ayağının geliştirilmeye ihtiyacı var. Fuarları özellikle çok sık görüşemediğimiz müşteri ve partnerlerimizle görüşme imkânı bulduğumuz bir etkinlik olarak görüyoruz. Bizi henüz tanımayan ya da yeterince bilgi sahibi olmayan firmalarla da güzel görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Gördüğünüz gibi fuarda elektromekanik ve elektroteknik alanında çok ciddi üreticiler yer alıyor. Bunların hem yurtiçi hem de yurtdışı müşteri adaylarıyla bir araya getirilmesi gerekiyor. Fuarın bu amaca yönelik olarak daha iyi bir hazırlık sürecine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. .

GEÇ KALDI AMA OLUMLU BİR GELİŞME

Biz de fuarlarda öncelikle yeniliklerimizi kamuoyuna daha fazla duyurmak için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca farklı müşteri gruplarından firmalarla tanışma fırsatı buluyoruz; bunlardan birisi de demiryolları. Bildiğiniz gibi son dönemde ülkemizde raylı sistemler ve hızlı tren konusunda ciddi yatırımlar var; belki ülke olarak biraz geç kaldık ama önümüzdeki 5-10 yıl aralığında ciddi projelerin hayata geçmesi planlanıyor. Bizde Eltaş olarak bu konuda ülkemize hizmet vermek ve ürünlerimizle yer almak istiyoruz. Üretimde kullandığımız cam-elyaf teknolojisi raylı sistemlerde istenen yük sınıflarına uygun, performansı yüksek transformatör üretmek için en uygun teknoloji.

YERLİ ÜRETİCİLERE KARŞI TEMKİNLİ DAVRANILIYOR

Ülkemizde dâhil olduğumuz elektromekanik sanayi üreticileri oldukça gelişmiş ve en az Avrupa firmaları kadar iyi üretim yapar durumda. Yine de yerli üreticiye karşı olan temkinli ve bazen ön yargılı davranışlar devam ediyor. Biz, dünyanın her tarafına, en gelişmiş ülkeler dahi transformatör satarken, kendi ülkemizdeki alıcıyı ikna etmekte zorlanıyoruz. Yerli ama dünyaya hizmet eden bir firma olarak bu algıyı kırmak/değiştirmek için çalışmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Buna yönelik olarak üyesi olduğumuz RAYDER (Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği) bünyesindeki yerli üreticiyi destekleyen çalışmalara önem veriyoruz. Ürünümüzü diğer sektörlerde olduğu gibi hızlı ulaşım sektöründe de yakın zamanda talep edilen hale getireceğiz, bu doğrultuda bir ulaşım firmamız ile performansının denenmesi için ürünümüzü kullanmaları üzerine çalışma başlattık.

Kaynak : www.haberortak.com

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.