Eskişehir-İstanbul hızlı tren deneme sürüşleri eylül sonu yapılacakEskişehir-İstanbul hızlı tren deneme sürüşleri eylül sonu yapılacak
Yüksek Hızlı Tren (YHT) çalışmaları devam ederken, Eskişehir-İstanbul arasında deneme sürüşlerinin 30 Eylül’de başlayacağı bildirildi. Yetkililer 29 Ekim tarihinde ise hattın açılışının gerçekleştirileceğini belirtti.
Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek olacak projenin İnönü-Köseköy arası 54 kilometre olup, 35 tünel ve 12 kilometre uzunluğunda 30 viyadük bulunuyor. 24 Kilometre olan İnönü-Vezirhan hattında 19 adet tünelden 13 tanesi bitirildi. Eskişehir-İstanbul arasını 1,5 saate indirecek hattın en uzun tüneli 26 kilometre ile Bilecik-Karaköy mevkiinde tünel bulunuyor. Vezirhan-Köseköy arasındaki 104 kilometrelik hattın da 8 adet köprü ve 8 viyadükten 7 adedi tamamlandı, 102 adet menfez, 25 adet alt geçit bitirildi.

Bilecik’te YHT hattı için yapılan tünel uzunluğunun 40 kilometreye yakın olduğu belirtiliyor. Projenin en zor olan bölümü, 54 kilometrelik 38 tünelin 28’i olanı Bilecik’te yer alıyor. Bilecik’te köprü ve viyadük uzunluğu 7,5 kilometre uzunluğunda bulunuyor.

YHT Güzergahı üzerindeki yerleşim yerlerinde ise YHT’nin hat istasyonları yapım aşamasında. Hatta, 30 Eylül’de deneme sürüşleri başlayacağı, 29 Ekim tarihinde ise YHT açılışının gerçekleştirileceği belirtildi.

Kaynak : www.eskisehirliyiz.biz

Reklamlar