EXPO’ya Hızlı Trenle Gelin !EXPO’ya Hızlı Trenle Gelin : Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, 2009-2013 faaliyet döneminin son meclis toplantısında “EXPO’ya Hızlı Trenle Gelin” sloganıyla dev bir kampanya başlattı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, 2009 – 2013 faaliyet döneminin son toplantısını yaptı. ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Meclis Üyeleri büyük ilgi gösterdi. Toplantının açılışında bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, başta Meclis ve Meslek Komiteleri üyeleri olmak üzere tüm ATOS camiasına teşekkür etti. Dört yıllık görev döneminin sona ermek üzere olduğunu ifade eden Budak, “Bizler son güne kadar, görevimizi en iyi şekilde yerine getirmekle yükümlüyüz. Bu nedenle ben yine faaliyetlerimiz, ekonomik durum ve sektörel sorunlar konusunda sizlere kısaca bilgilendirme yapacağım” dedi.

ATSO TÜM KURUM VE KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ YAPTI

ATSO olarak bugüne kadar Antalya’nın birlik ve beraberliğine önemli katkılarda bulunduklarını belirten Budak, şunları söyledi:

“Bugün Antalya’da işbirliği yapmadığımız tek bir özel sektör kuruluşu ve kamu kurumu kalmadı. Sadece Antalya değil, Batı Akdeniz bölgesi oda ve borsalarıyla, meslek örgütleriyle, STK’larla tam bir diyalog ve işbirliği içerisinde çalıştık. Kongre bürosu, Tanıtım A.Ş., Tarım Konseyi, EXPO, BAGEV; ANFAŞ, ASBAŞ gibi bütün platformlarda işbirliği içindeyiz. Son bir ay içinde kamu kurumlarıyla ve belediyelerimizle birlikte yaptığımız proje ve çalışmalar bile gerçekten çok güzel bir işbirliği örneğidir. UMEM Beceri 10 Meslek edindirme ve istihdam projesinde bütün belediyelerimizle protokol imzaladık. Şimdi artık bu birlikteliğin daha üst düzeylere çıkarılması zamanıdır. O nedenle artık Antalya’da bu kültürü koruma ve geliştirmeye hepimiz azami özeni göstermeliyiz. Seçim sürecinde bütün üyelerimizin şu noktayı da bilmelerinde fayda görüyorum. Oda yönetim, meclis ve komite üyeliği herhangi bir menfaat getirmeyen, tam tersine ağır sorumluluklar getiren görevlerdir. Kimsenin buralarda maddi bir menfaati yoktur. Burada sektörlerin temsili söz konusudur. Bu nedenle sektörlerinde tecrübeli, saygın, itibarlı, öncü isimler burada görev üstlenirler. Ama elbette bütün sektörler, bütün üyeler burada mutlaka temsil edilemezler. Çünkü yüzlerce işkolumuz bulunmaktadır ve yüzlerce komite kurmamız mümkün değildir. Bu sebepledir ki bu Meclisin asıl görevi her sektörün ayrı ayrı çıkarını korumak değil, bütün sektörlerin, dolayısıyla Antalya ekonomisinin ortak çıkarlarını korumaktır. Kamu yararını savunmak ve korumaktır.”

ANTALYA’DA DA KREDİ KULLANIMINDA YÜZDE 20 ARTIŞ VAR

Konuşmasında Antalya’da da kredi kullanımında yüzde 20 artış olduğunu belirten Budak, “Bu da piyasada bir parça iyileşme yarattı. Bu yılın geçen yıldan daha iyi olmasını zaten bekliyorduk. Nitekim, üç aylık KDV tahsilatına baktığımızda Türkiye’de yüzde 17 artış, Antalya’da ise yüzde 25 artış görülüyor. Ama, burada şuna dikkat etmek gerekir ki, bu iyileşme, öyle herkesi rahatlatacak kadar bir iyileşme değil. Avrupa’daki durgunluk ihracat kanalıyla bizde her sektöre yansıyor. Turizmde henüz yatay bir seyir görüyoruz. İsrail pazarı hızla geri dönüyor. Almanya yatay durumda. Rusya’da yüzde 11 artış var. Diğer ülkelerde ise artıda olanlar da var eksi de olanlar da. Şu anda beklentinin gerisindeyiz, ama önümüzdeki aylarda telafi edileceğini düşünüyorum. İhracat cephesinde, Türkiye’de ihracat artışı düşük, Antalya’da ise tarımda yüzde 11, sanayide yüzde10 ihracat artışı kaydedildi. Tarımda bu yıl fiyatlar bir ölçüde yüksek seyrediyor. Geçen yıl fiyattan dolayı çok kayıp yaşandı. Bu yıl üç ayda ortalama olarak yüzde 34 seviyesinde fiyat artışı oldu. Ama buna karşılık toptancı hal ürün girişinde ki azalma da etkili oldu. Toptancı haldeki ürün kayıt sisteminden kaynaklanan sorunlar hala devam ediyor. Sanayi sektörümüzde henüz ciddi bir canlanma görmüyoruz. Organizede elektrik tüketiminde artış yüzde 1.8 düzeyinde. Bu da büyümenin ve iyileşmenin henüz sınırlı olduğunu gösteriyor. İnşaat sektöründe önemli bir yatırım artışı geçen yıl başlamıştı. Şu anda yeni ruhsatlar azalmaya başladı. Ümit ediyorum ki, konut kredisi faizleri düşüşü bir miktar daha canlanma getirir. Yine de sektörün arz talep dengesine dikkat etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Biz Antalya’da yılda yüzde 7 temposunda büyümeyi rahatlıkla sağlarız” diyen ATSO Başkanı Budak konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Türkiye ekonomisi gelecek yıllarda bu yavaş büyümeyi aşacaktır. Yılda yüzde 5 civarında bir büyüme temposuna ulaşacaktır. Biz Antalya’da yılda yüzde 7 temposunda büyümeyi rahatlıkla sağlarız. Bu da 10 yılda yüzde 100 artış demektir. Yani bugün 25 milyar dolara yakın bir seviyede olan Antalya ekonomisinin büyüklüğü 50 milyar dolara çıkacak. Ama önemli olan şudur: bundan yabancı sermaye mi faydalanacak, büyük tekeller mi, yoksa bizler mi faydalanacağız. On yıl sonra siz işinizi reel olarak yüzde 100 büyütmüş olacak mısınız? Önemli olan konu budur. Bugüne kadar Antalya hızla büyümüştür, ama Antalya esnafının önemli bir kısmı bu büyümeyi seyretmiştir. Aile işletmelerinin yüzde 30’u ikinci kuşağa devreder, onun da yüzde otuzu üçüncü kuşağa devredebilir. Yani 10 işletmeden 1’i üçüncü kuşağı görür. Böyle olmamalıdır. Böyle olursa bu Antalya’nın kaybetmesi anlamına gelir. O nedenle mutlaka sektörlerimize öncü olacağız, ortak olacağız, iş büyüteceğiz. “

HIZLI TREN İÇİN 1 MİLYON İMZA KAMPANYASI

Önümüzdeki 10 yılda Antalya için en önemli projenin hızlı tren olduğunu vurgulayan Budak, “Hızlı tren, Antalya’nın turizmine, ticaretine, inşaat sektörüne, hatta tarım sektörüne en fazla katkı yapacak projedir. 2016 EXPO Antalya, hızlı tren yatırımı için önemli bir fırsattır. Dolayısıyla EXPO için hızlı tren yatırımı Hükümet gündemine alınmalıdır. EXPO yalnızca kamu için değil, özel yatırımcılar için de bu yatırımı cazip hale getirebilir. Dünyada EXPO organizasyonlarının yapıldığı şehirlerde önemli yatırımlar 7-8 yıl erkene alınmaktadır. Biz, Antalya için de benzer bir çaba görmeyi arzu ediyoruz. Bu nedenle, ‘EXPO’ya Hızlı Trenle Gelin’ sloganıyla bir imza kampanyası başlatıyoruz. 1 milyon imza demiştim, Antalya ve Batı Akdeniz Birlikteliği bunu gerçekleştirebilir. Hükümet bu konuyu gündemine alırsa, bir yılda planlama ve ihale yapılır. İki yılda da bu iş olur. Türkiye artık bunu yapacak güçtedir. Bu nedenle “çağrımız bütün Türkiye’ye, Türkiye için yaptığımız çağrıdır” dedi.

ATSO Meclis Üyeleri, hazırlanan metni imzalayarak kampanyaya destek verdi.

estram

Kaynak : İHA

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.