İzmir Kemalpaşa Lojistik Merkezinin temeli atıldı (Video)İzmir Kemalpaşa Lojistik Merkezinin temeli atıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, temeli atılan Kemalpaşa Lojistik Merkezinin İzmir için önemli olduğunu, burada yalnız yüklerin depolanmayacağını, birçok ihtiyacın giderileceğini söyledi.

Bakan Yıldırım, Kemalpaşa Lojistik Merkezinin Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada üretmenin çok önemli olduğunu belirterek, üretimle birlikte istihdamın da olacağını belirtti.

Türkiye’nin enerjisini, kaynaklarını artık boş işlerle, terörle mücadeleye değil, büyüme, kalkınma, iş, aş için harcayacağını ifade eden Bakan Yıldırım, Türkiye’de silahların bırakıldığı, doğu ile batının kucaklaştığı yeni bir döneme girildiğini kaydetti.

Bu sürece herkesin destek vermesi gerektiğini söyleyen Bakan Yıldırım, “Terörden çok acılarımız oldu. İnsan kaynağımızı, parasal kaynağımızı hiç uğruna tükettik. 400 milyar dolarımız, 30 bin insanımız gitti. Ne uğruna- Ne kazandık- Kazandığımız tek şey acı, gözyaşı. Artık bu gidişe son vermemiz gerekiyordu. Sayın Başbakanımızın çok önemli irade göstermesiyle ülkemizde barış, kardeşlik için yeni bir dönem başlamıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin artık kucaklaşma döneminde olduğunu ve en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz değil miyiz Çanakkale’de omuz omuza olan, Sakarya’da milli mücadele veren, Sarıkamış’ta bu ülkeyi savunmak için 80 bin askerimizi şehit veren. Ne oldu bize, kavga edecek neyimiz var- Tarihi bir süreç yaşanıyor. Herkesin sorumlu davranarak süreci olumsuz etkileyecek tutumları benimsenmemesi gerekiyor. Bu siyaset üstü bir iştir. Bu konuda İzmirlileri daha duyarlı davranmaya davet ediyorum. Herkes bilsin, terörle sizin hükümetiniz, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, 61. hükümet hiçbir pazarlığa girmedi. Şartlar onları bu noktaya getirdi. Böyle bilinmesi lazım. Önce ne dendi ‘ayrı devlet’. Sonra ne dendi ‘federasyon’, sonra ‘özerk yerel yapılanma’, sonra ne dendi ‘demokrasi içinde çözüm’. Baştan beri bizim söylediğimiz de bu demokrasi içinde çözüm. Her şeyimizi demokrasi içinde çözebiliriz ve çözüyoruz da. İşte geldiğimiz aklı selim, sağduyulu nokta budur. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi lazım. Bize diyorlar ki ‘siz bu terör örgütüyle neyin pazarlığını yaptınız- Niye birden bire durdu, niye çekiliyorlar-‘ Biz de diyoruz ki eğer bir pazarlık olarak görüyorsanız 4 T pazarlığı yaptık; tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak. Ay yıldızlı bayrağımız hepimize yeter. Bizim pazarlığımız 4 T’dir.”

Lojistik yatırımları

Bakanlık olarak demiryollarının bulunduğu yerlerde ve karayollarında 19 lojistik merkez planladıklarını bunlardan 5’inin bittiğini, diğerlerinin projelendirildiğini, bazılarının inşaatına başlandığını ifade eden Yıldırım, “35 İzmir, 35 Proje” sloganıyla başlattıkları yatırımlarla kentin 2023 hedefini kolaylıkla yakalayabileceği vurguladı.

Temeli atılan merkezin İzmir için önemli olduğunu, burada yalnız yüklerin depolanmayacağını, birçok ihtiyacın giderileceğini kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

“Burada birçok iş beraber yapılacak, gümrükleme, paketleme… Ulaşımla, taşımayla ilgili birçok işler burada bitecek. Mallar hiçbir engelle karşılaşmadan Kuzey Ege Limanı’na gidecek, diğer limanlara, Anadolu’ya, demiryoluyla diğer ülkelere gidecek. Bu merkez İzmir için Türkiye için koyduğumuz hedefler açısından çok önemli. İzmir’in ihracatı 10 milyara yakın, daha fazlasını yapabilir, 100 milyarı bile yakalayabilir. Nasıl olacak- Böyle merkezleri, demiryolları, havalimanları yapacağız. O zaman İzmir 2023’e Türkiye’nin en fazla ithalat, ihracat yapan ikinci büyük şehri olacak.”

Bakan Yıldırım, konuşması sırasında “İzmir’in efesi Binali Yıldırım” sloganıyla sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlara “Efelik İzmirlilere yakışır, biz İzmir’in hizmetkarıyız” karşılığını verdi.

Merkezin temelinin dua edilerek atılmasının ardından Bakan Yıldırım, ilçede Erhanlar Antrepo’nun açılış törenine katıldı.

Izmir_Kemalpasa_Lojistik_Merkezinin_temeli_atildi

Kaynak : www.akparti.org.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.