İzmir Raylı Sistem 2. Aşama Projesi Üçyol – Üçkuyular hattı 1. kısım ikmal inşaatı yapım çalışmaları durdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımlar Daire Başkanlığı’nca gerçekleştirilecek olan; İzmir Raylı Sistem 2. Aşama Projesi kapsamındaki Üçyol – Üçkuyular metro hattının 1. kısmı için ikmal inşaatı ihalesinde yeni gelişmeler kaydedildi.


Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Öztaş İnşaat firması, keşif artışının gecikmesi nedeniyle hattın tamamının kalıcı betonlarının dökümü ve rayların döşenmesi çalışmalarını mali sıkıntı nedeniyle durdurdu. Yetkililer, 31 Ağustos 2012 tarihinde yaklaşık yüzde 40′lık keşif artışı ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu onayı için başvuruda bulunulduğunu ve bu geçen zaman zarfında halen keşif artışı ile ilgili onayın
alınamaması üzerine firma tarafından inşaat çalışmalarının durdurulduğunu kaydettiler.

Firmanın kalan bölümlerle ilgili inşaata yeniden başlaması için Bakanlar Kurulu onayının gelmesi beklenecek ya da firma ile olan sözleşme feshedilerek, 1. etap inşaatlar için yeniden ihaleye çıkılacak. Konunun önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor.

Yetkililer hattın 3 istasyonunu kapsayan 2. etap inşaat çalışmalarının devam ettiğini ve bu kısımla ilgili maddi
sıkıntının olmadığını kaydettiler.

Hatırlanacağı gibi, 15 Ekim 2009 tarihinde İzmir Raylı Sistem 2. Aşama Projesi” kapsamındaki Üçyol – Üçkuyular metro hattının 1. kısım ikmal inşaatı ihalesini 66.961.494 lira teklifi ile Öztaş inşaat firması kazanmış ve söz konusu firma ile 02 Kasım 2009 tarihinde sözleşme imzalanmıştı.

İhaleye teklif veren diğer firmalar şöyle belirlenmişti:
1. Kolin İnşaat
2. Limak İnşaat

Kaynak : Yatırımlar


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar