Kahramanmaraş Belediyesi Troleybüs taşımacılığına hazırlanıyorKahramanmaraş Belediyesi Troleybüs taşımacılığına hazırlanıyor
Karasu dan elektrik üreten Kahramanmaraş Belediyesi elektrik ile çalışan Troleybüs taşımacılığına hazırlanıyor..

İlk etap olarak Doğukent, Sanayi, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Trabzon Caddesi, Şekerdere, Yatılıbölge, Binevler, Adliye ve KSÜ Avşar Kampüsü arasında seferlerin başlayacağı bildirildi.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: Şehir mereke izinde troleybüs (elektrikli otobüs) troleybüs hatları kurulması için firmanın yetkilileriyle görüşmelere başladıklarını söyledi.

Basın mensupları, sivil toplum kuruluşlarını başkanları, halkımızla sistemi tanıtarak görüşmeler yaptıktan sonra bunu karar vereceklerini, Kahramanmaraş Belediyesi elektrik üretimi yapan bir belediye olduğu için çok rantabıl bir yatırım olarak görüldüğünü söyleyen Başkan Poyraz: “ Bu sabah Kahramanmaraş Gazetesine yaptığı açıklamada : toplu ulaşımda yaşlı ve engelliler için kolaylık sağlanmasının, yasal zorunluluk olduğunu anımsattı.

Toplu ulaşım araçlarının alçak tabanlı olması gerektiğini belirten Poyroz, hem yaşlı ve engelliler için düşünülen kolaylıklara hem de çevreci özelliğe sahip olmayan toplu ulaşım araçlarının bundan sonraki süreçte kullanılamayacağını anlattı.

Poyraz, bu nedenlerle Şehir içinde toplu ulaşımda otobüs yerine troleybüse yöneldiklerini dile getirerek, şöyle devam etti: Arkadaşlarımız videolarını getirdiler çalıştığı yerlerde inceleme yaptılar.. Kahramanmaraş için güzel bir çözüm.. Troleybüs hatları kurulması için Ağustos ayında ihale düzenleyeceğiz. troleybüs için ikinci hat ise Karacasu dan başlayarak, Şehir Merkezinden Tekerek yolu, Üniversite ve Kavlaklı Organize Sanayi bölgesine kadar ulaştırmayı planlıyoruz..Troleybüs hatlarının geçtiği yerde özel demir yolu olmayacak bunlar normal otobüs , lüsk otobüs ancak mazot yerine elektrik yakıyor.. aradaki tek fark bu..

Troleybüs konusunda ileri düzeyde olan tüm şirketlerle görüşme yapıyoruz en doğru yatırımı yapacağız,” dedi.

Kahramanmaraşlı 2013 yılında troleybüs hatlarını Kahramanmaraş’ta kurulması, sadece bizim için değil, çevre illerin de faydalanabileceği görerek örnek alacağı bir yatırım olacaktır.. Kahramanmaraşlı rahat ulaşımla kendi aracı yerine Troleybüsü tercih edecektir..

Yurt dışında üretimi yapıldığı gibi Türkiye de yerli firmalarında üretimini yaptığı , hatta Kütühya Belediyesi kendi Troleybüslerini ürettiğini altını çizen Başkanı Poyraz.. ,” Çağdaş bir hizmet , ulaşımda büyük çözüm olacaktır,” dedi..

troleybs 1

Kaynak : www.kahramanmarasgazetesi.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.