Kemalpaşa Lojistik Köyün Temeli Pazar Günü AtılıyorKemalpaşa Lojistik Köyün Temeli Pazar Günü Atılıyor
İzmir’in 35 projesinden biri olan Türkiye’nin demiryolu, denizyolu ve karayolu bağlantılı en büyük lojistik köyü hayata geçiyor. Kemalpaşa’da altyapı çalışmaları devam eden lojistik köyün temelini pazar günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım atacak. 1.2 milyon metrekarelik alanda kurulacak, 3 milyon metrekare geri sahası olacak lojistik köyün altyapı çalışmaları temel atma töreniyle birlikte hızlanacak.

2015’te faaliyete geçecek
İspanyol Assignia Infraestructuras ile Elron İnşaat ortaklığının yürüttüğü altyapı yatırımlarının Eylül’de tamamlanması öngörülüyor. Yıl sonuna kadar üstyapı ihalesine çıkılması planlanan lojistik köyün 2015 yılına kadar faaliyete geçmesi hedefleniyor. Lojistik köy tamamlandığında 15 bin kişiye iş sağlayacak. Demiryolu bağlantısı ile Kemalpaşa, Turgutlu, Manisa, Torbalı, Aydın, Denizli’deki organize sanayi bölgelerine, karayolu ve otoban bağlantısı ile İstanbul ve Ankara’ya bağlanacak olan Kemalpaşa Lojistik Köyü, sanayicinin ve ihracatçının yükünün fabrikadan en kısa sürede Çandarlı’daki Kuzey Ege Limanı’na ve İzmir Alsancak Limanı’na taşınmasını da sağlayacak.

İhaleye çıkacak
Kemalpaşa’da Ansızca ile Yenmiş köyleri arasında kamulaştırma çalışmaları tamamlanan 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde kurulacak lojistik köy ile İzmir, Türkiye’nin ihracat merkezi olacak. 35 İzmir 35 Proje kapsamında yer alan Kemalpaşa Lojistik Köyü’nün yer teslimi geçtiğimiz Kasım’da yapılmıştı. Kamulaştırma hariç altyapı 22 milyon liraya mal olacak. Üstyapı ihalesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor. Altyapı çalışmaları bitmeden üstyapının yap-işlet-devret modeliyle yapılması için ihaleye çıkılacak. İhaleye şimdiden çok sayıda firma ilgi gösteriyor. Öte yandan Bakan Yıldırım, temel atma töreninin gerçekleşeceği önümüzdeki pazar günü sabah ekonomi muhabirleriyle de bir araya gelecek.
SİNAN DOĞAN

Birçok yenilik getirecek
* İlk defa karayolu-demiryolu-otoban bağlantılı bir lojistik köy kurulmuş olacak.
* Lojistik köy demiryolu bağlantısı ile deniz hattına kavuşacak.
* Türkiye’nin yükleri burada toplanıp, buradan dağıtılacak.
* Ege’deki birçok organize sanayi bölgesi lojistik hatta bağlanacak.
* Lojistik köyde gümrüklü bölge olacak.
* Depolamadan paketlemeye taşımacılığın bütün türleri aynı yerde hizmet verecek.
* Merkeze daha az araç gireceği için İzmir’de trafik yükü ve gürültü azalacak.
* Kent merkezindeki depolara ve istifleme alanlarına ihtiyaç kalmayacak.
* Sanayici depolama masrafından kurtulacak.

kemalpasa-lojistik-köye-yildirim-temel

Kaynak : www.yeniasir.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.