Kocaeli trenlerden ne kadar ve nasıl yararlanacakKocaeli trenlerden ne kadar ve nasıl yararlanacak
Malum, tren yolu inşaatının yükünü en fazla bizim Kocaeli çekiyor. Yaz aylarında toz toprak içinde boğulacağız. İlimizin pek çok bölgesinde, bu devam eden demiryolu inşaatı nedeniyle yazın arabayla sahil kesimine geçiş bile sorun olacak.

Geçtiğimiz hafta bu konudaki çok ciddi ve önemli kaygılarımı yazılarımda ifade etmeye çalışmıştım. Bana gelen bilgi ve iddialara göre, demiryolu inşaatı ile birlikte kaldırılan İstanbul-Adapazarı arasındaki banliyö trenlerinin bir daha çalışmayacağı yolundaydı. Halen yapımı süren üç hatlı demiryolundan iki hattın İstanbul-Ankara arasında çalışacak hızlı trene, bir hattın da limanlar ve lojistik merkezlerinin yük trenlerine ayrılacağı öne sürülmüştü.

Geçen pazartesi günü, bu konudaki yazılar üzerine Vali Ercan Topaca’nın yaptığı önemli açıklamayı gazetenin manşetine çektik. Vali Topaca yaptığı açıklamada, halen yapılan demiryolları içinde banliyö treni için özel hattın bulunmadığını doğrulamış, “Ama hızlı tren için iki hat yapılıyor. Bu hatlardan biri, İstanbul-Adapazarı banliyö trenleri için kullanılacak. 29 Ekim’den itibaren hızlı tren ile birlikte İstanbul-Adapazarı hattında banliyö trenler de yeniden çalışmaya başlayacak” demişti.

Kuşkusuz Vali’nin açıklamalarına güvenmek ve inanmak gerekiyor. Ama benim aklımda hala kuşku var. Kocaeli Milletvekilleri ya da Büyükşehir Başkanı, “Evet, 29 Ekim’den itibaren banliyö tren de çalışacak” diye bir güvence vermediler. Tam tersine, örneğin Fikri Işık, “Mayıs ayında bir toplantı yapılacak. Banliyö trenlerin ne zaman çalışmaya başlayacağı o toplantıda kararlaştırılacak” dedi.

Banliyö trenler için ayrı bir hattın yapılmıyor olması, çok ciddi bir durumdur. Bu kente verilen ilk sözlerde, “Hızlı Tren yoluyla birlikte banliyö tren için de ayrı yol yapılacak” denilmişti. Şimdi, “Banliyö tren yolu yok. Banliyö tren de hızlı tren yolunda çalışacak” deniliyor.

TCDD’nin İstanbul-Ankara hattında 15 dakikada bir Hızlı Tren çalıştırma hedefi var. 15 dakikada bir karşılıklı olarak Hızlı Tren hareket ederse, bu iki yoldan birinde banliyö tren çalıştıramazsınız. Ya da çalıştırmaya kalkarsanız, her yerde banliyö tren Hızlı Tren’i beklemek zorunda kalır. İzmit-İstanbul arası tren yolculuğu 2 saati geçer ki, bu tren de bir işe yaramaz.

Bu konuyu, bu kentin yerel basını güç birliği yaparak takip etmelidir. 29 Ekim’de bize Hızlı Tren’den önce banliyö treni lazım. Bu konuda verilmiş siyasi sözler var. Tutulmasını takip etmek lazım.

Ben şahsen, başlayan ya da ihale aşamasına gelen, bu kent trafiği için çok önemli köprülü kavşak inşaatlarının da yakın takipçisiyim. Bu kent insanları için çok büyük sorun ve sıkıntı haline gelen toplu taşıma sisteminin takipçisiyim.

Diğer yerel gazetelerin ve gazeteci arkadaşların da böylesi haber potansiyeli yüksek olan kentimizde buram buram ticari ilişki kokan yapmacık haberler yerine, kent insanını çok yakından ilgilendiren haberlerin peşinden koşmasını dilerim.

Kocaeli-trenlerden-ne-kadar-ve-nasil- yararlanacak

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.