Marmaray Projesi Alman basınındaAlman basınından Die Welt, Marmaray projesi ne yer verdi.

İstanbul Boğazı’nın Altından Geçecek Olan Metro Hattı Ekim Ayında Açılacak– Asrın projesi olarak adlandırılan “Marmaray” Tüneli’nin 29 Ekim’de Başbakan Erdoğan tarafından açılması bekleniyor. Milyarlık projenin hayata geçirilmesinde arkeolojik kalıntıların bulunması ve deprem riski nedeniyle gecikme yaşandı. İstanbul kentinin iki yakasını birbirine bağlayacak olan tüp geçit, saatte 75 bin insanın Asya’dan Avrupa Kıtası’na geçmesini ve kentte yaşanan trafik yoğunluğunun azalmasını sağlayacak. Bilindiği üzere İstanbul kentinin metro sistemi yetersiz kalıyor. “Marmaray” Tüneli’nin toplam uzunluğu 76 kilometre ve Halkalı-Gebze arası ulaşım süresi bir buçuk saat olacak. “Marmaray” projesinin yapımını Taisei adlı Japon konsorsiyumu gerçekleştiriyor. Japon mühendisler, her türlü deprem senaryosunu değerlendirdiklerini ve olası şiddetli sallantıda tüp geçitteki insanların güvende olacaklarını vurguluyorlar.

“Marmaray” projesinin inşasına 2004 yılında başlandı ve çeşitli arkeolojik kalıntılara rastlanılması sebebiyle mühendisler zaman zaman inşaatı durdurmak zorunda kaldı. Bu bağlamda “Marmaray” Yenikapı Durağı’nda yapılan kazılarda Bizans döneminden kalma bir limanın kalıntıları ortaya çıkartılmıştır.

Türkiye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Marmaray” projesiyle ilgili olarak “Arkeologlar, dur dedikleri zaman duruyoruz, devam dedikleri zaman devam ediyoruz.” şeklinde konuşuyor. Bu nedenle 2010 yılında açılması planlanan tünel gecikmelerden dolayı açılamamıştı.

Yaklaşık 3 milyar avroya mal olması beklenen “Marmaray” projesi adeta yeni bir ipek yolu olarak nitelendiriliyor.

marmaray

Kaynak : internet havadis

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.