Maşukiyede ÇED yok mu?

Maşukiyede ÇED yok mu?
Demokratik Sol Parti(DSP) İl Başkanı Av.Selman Gürpınar, çok ilginç bir iddia ortaya attı. Gürpınar, Yüksek Hızlı Tren(YHT) için Maşukiye’de kurulması öngörülen, bir süredir gündemden düşürülen taş ocağı konusunda Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) raporu şartının kaldırıldığını ileri sürüyor.
SESSİZLİK İYİYE ALAMET DEĞİL Mİ?


Vali’den AKP milletvekillerine, Büyükşehir Belediye Başkanından AKP il yöneticilerine kadar herkes Yüksek Hızlı Tren yapımında kullanılacak mıcırın Maşukiye’de kurulması planlanan taş ocağından alınacağını ısrarla söylemişlerdi. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen Maşukiye’de henüz taş ocağı kurma çalışması başlatılmadı. Bu sessizlik, kafalarda soru işaretleri yarattı.
YÖNETMELİK DEĞİŞTİ

DSP İl Başkanı Av.Selman Gürpınar, düzenlediği basın toplantısında, çok önemli bir iddia ortaya attı. Gürpınar, Resmi Gazete’de 5 Nisan 2013 tarihinde yayınlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldığına dikkat çekti. Bu yönetmelik değişikliğine göre; 5 Nisan 2013 tarihi itibariyle planlama aşaması geçmiş veya ihalesi yapılmış veya üretim ve işletmeye başlamış olan projelerde Çevresel Etki Değerlendirmesi raporuna ihtiyaç olmadığı ifade ediliyor.
VALİ CEVAP VERSİN

DSP İl Başkanı Selman Gürpınar, Yüksek Hızlı Tren çalışması için Maşukiye’de taş ocağı kurulmasının planlandığını, ağaçların kesilecek olması nedeniyle tepkiler yükselince geri adım atıldığını belirterek, “ÇED raporu olumlu çıkmak zorundaydı. Bunu gerçekleştiremeyeceklerini anlayınca gizlice yönetmelik değişikliğine gidildi. Böylece ÇED raporuna gerek kalmadan Maşukiye’de taş ocağı açılarak, ağaçlar kesilecek. Bu iddialarıma Vali Bey çıkıp cevap versin” dedi.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar