Muşta 60 Yıllık Tünel Köy Halkını BezdirdiSütlüce köyü ile Yeşilyurt Mahallesi’ni birbirine bağlayan yaklaşık 60 yıllık Devlet Demir Yolları alt geçidi köy halkının tepkisine neden oldu.
Sütlüce köyü ile Yeşilyurt Mahallesi’ni birbirine bağlayan yaklaşık 150 metre uzunluğundaki dar geçitli tünelin kazalara ve yayalara sebep olduğunu öne süren köy halkı, ışıklandırma yapılmasını istedi. Yangın gibi acil durumlarda itfaiyenin geçemeyecek kadar tünelin dar olduğunu ve bu tünelde yayaların geçerken kaza korkusu ile yaşadıklarını ifade eden köy sakinlerinden Fahrettin Kaya, “Biz geçidin yolun sağ tarafında yapılmasını istiyoruz. Köyümüz bu konuda birçok sıkıntı yaşıyor. En ufak bir örnek verirsek bu geçitten sonra çıkan toz ve dumanlar evimizin içlerine kadar geliyor. Bu tünelden iki araba aynı anda geçemiyor. Tünel hem dar hem de yayaların geçerken kazadan dolayı çekiniyor. Bu büyük bir sorundur. Hiçbir şey yapılmasa da en azından bir ışıklandırma yapılabilir.” dedi.
“KIŞIN ÇOK BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞIYORUZ”
Yaklaşık 150 metre uzunluğunda olan geçit tünelinin kışın büyük zorluklara neden olduğu belirtildi. Kışın geçit tünelinde buzlanmanın olduğu, tünelden tek bir aracın geçebildiği ve yayaların ise kaza korkusuyla güçlükle geçebildiği ifade edildi. Sütlüce köyü sakinlerinden Kadri Yonat, “Kışın bu tünelin içi tamamen buz oluyor. Tünelin karanlık ve tek bir aracın geçme şansı olması büyük ölçüde yayalara sorun oluyor. Araç geçtiği zaman çarpma korkusu yaşıyoruz. Merkeze gitmek için hepimiz burayı kullanıyoruz. Günde yaklaşık olarak 100’ün üzerinde araç geçiyor. Buranın ışıklandırılması ya da bir başka çalışma ile düzeltilmesi gerek.” şeklinde konuştu.
“YANGIN OLSA İTFAİYE NASIL GEÇECEK?”
Sütlüce köyünde meydana gelebilecek yangın durumunda itfaiyenin bile tünelden geçemeyeceğini belirten Sütlüce köy sakinlerinden Hüseyin Aykut ile Özcan Yonat, acil durumlarda sorunların yaşanabileceğini söylediler. Aykut, ile Yonat, “Köyde olası bir yangın meydana geldiğinde itfaiye buradan nasıl geçecek. Yıllardır biz bu sorunları yaşıyoruz. Ve kimse bunu dile getirmiyor. Bu sorun köyümüze tamamen mal edilmiştir. Biz bu sorunun ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bir yangın kısa sürede tutuştu mu itfaiye buraya ulaşamaz. Ya da gelene kadar kül olur. Biz bu acil durumlarında göz önünde bulundurulmasını istiyoruz.” dediler.

mus_tunel

Kaynak: haberaktüel

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.