TCDD’nin Kütahya YatırımlarıTCDD’nin Kütahya Yatırımları : Ak Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nın (TCDD) çehresinin her yönüyle değiştiğini söyleyerek, kendisinin de çoğu zaman özel araç yerine demiryolu ulaşımını kullandığını anlattı.

Milletvekili Vural Kavuncu, önceleri yolculuk kalitesi ve standart hale gelen tehirler ile TCDD’nin görüntüsünün çok kötü olduğunu ifade ederek, bu nedenle vatandaşlar tarafından haklı nedenlerle demiryolu ulaşımının tercih edilmediğini anlattı. Kavuncu son süreçte ise, bu anlayışı yıkmak ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi trenlerin çağdaş ulaşım aracı olarak kabul edilmesi için önemli adımların atıldığını dile getirerek, “Her yönüyle TCDD’nin çehresi değişti. Çoğu kez Ankara’dan Kütahya’ya yolculuklarımda özel aracımı değil treni tercih ediyorum” dedi.

Ak Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Kütahya demiryollarında yapım ve yenileme çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Son günlerde bazı tren seferlerinin kaldırılmış olmasının Kütahya kamuoyunda gündem oluşturduğunu ve tartışmaları da beraberinde getirdiğini söyleyen Vural Kavuncu, “Geçtiğimiz hafta sonu yaptığım tren seyahati sonrasında Kütahya Garı’ndaki taksi durağında şoför esnafı hemşehrilerimiz de bana bilgi sahibi olmadıklarından bahisle yakınmalarını ilettiler. TCDD tarafından kamuoyuna konuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmamış olmasının toplumda haklı bir tedirginliğe yol açtığını bizzat gördüm. Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yetkililer ile görüşmem sonucu aldığım bilgileri aktarmakta yarar görüyorum” dedi.

Kavuncu, Kütahya’dan geçen tren seferlerinin daha önce; Haydarpaşa – Adana güzergahında İç Anadolu Mavi Treni, Haydarpaşa – Konya güzergahında Meram Ekspresi, Haydarpaşa – Denizli güzergahında Pamukkale Ekspresi, Ankara – İzmir hattında Karesi Ekspresi ve İzmir Mavi Treni, Kütahya – Ankara hattında ise Eskişehir YHT bağlantılı Ray-Bus DMU set şeklinde olduğunu söyledi. Kütahya’dan geçen bu tren seferleri ile ilgili bugünkü durumu anlatan Kavuncu şunları söyledi:

Haydarpaşa – Adana hattında çalışan İç Anadolu Mavi Treni, Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren inşaat çalışmaları nedeniyle 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren Arifiye – Adana, 1 Şubat 2013 den itibaren de Konya-Adana olarak sefer yapmaya başladı. Haydarpaşa – Konya arasında çalışan Meram Ekspresi ise 1 Şubat 2012 tarihinde seferden kaldırıldı. Pamukkale Ekspresi seferleri Sandıklı – Denizli arasındaki yol yapım çalışmaları nedeniyle 2008 yılından itibaren yapılamıyor. Yol yenileme çalışmalarının 2013 yılı içerisinde tamamlanmasıyla ve Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlaması sonrasında bu trenlerin yeniden işlemeye başlaması planlanıldı. Hızlı tren ve diğer trenlerin farklı ray kullandığı ve iki tren çeşidinin aynı güzergahta sefer yapabileceğini de söylemek istiyorum. Örnek vermek gerekirse Ankara – Eskişehir hattında hem hızlı tren hem de diğer ekspresler çalışmaya devam ediyor. Kütahya – Balıkesir hattından geçen tren seferleri ise kapsamlı şekilde gerçekleştirilen ray ve travers beton yenileme çalışmaları nedeniyle bu ay başından itibaren yapılamıyor. Tavşanlı ve Balıköy’den geçen Karesi Ekspresi seferleri bu yol yapımı nedeni ile şu anda sadece İzmir – Balıkesir arasında çalışıyor. İzmir Mavi Tren seferleri ise yine aynı neden ile güzergahı değiştirilerek Ankara-Kütahya-Uşak-İzmir hattında seferlerine devam ediyor. Bu güzergahta son etap olan Nusrat-Gökçedağ arasındaki demir yolu yenilemesi 200 iş gününde tamamlanmak üzere ihale edildi. Önümüzdeki yıl bahar aylarında çalışmaların tamamlanmasını takiben kaldırılan bütün seferler tekrar başlatılacak. Ayrıca Kütahya – Tavşanlı – Balıköy için çok önemli olan Kütahya – Balıkesir bölgesel treninin de yolcu potansiyeline göre tekrar seferlerine başlatılması söz konusu. Eskişehir – Ankara hızlı tren seferlerinin başlaması ile birlikte bağlantılı olmak üzere Kütahya – Eskişehir arası DMU set (Ray-Bus) seferleri ise devam ediyor. 2012 Mayısında girişimlerimiz neticesinde Ray-Bus Tavşanlı bağlantısı da kurulmuştu. Ankara’dan gelen Ray-Bus akşam seferleri Tavşanlı’ya kadar gidiyor, sabahları ise Tavşanlı yolcularını da alarak tekrar geri dönüyor, bu sayede Tavşanlı’lı hemşehrilerimiz de Ankara’ya gidip işlerini görüp gene aynı gün içerisinde geri dönebiliyorlar. Ancak Tavşanlı hattında yolcu ilgisi az ve seferler düşük taşıma kapasitesi ile sürdürülüyor. Hizmetin devam edebilmesi için bu ilginin artması gerekiyor.”

DEMİRYOLLARINDA KÜTAHYA’YA ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILIYOR

TCDD’nin 2014 yılına kadar yük taşımacılığını yüzde 60, yolcu taşımacılığını yüzde 25 artırarak karayollarındaki yoğunluğu demiryollarına aktarmayı hedeflediğini dile getiren Kavuncu, “Bu kapsamda TCDD Genel Müdürlüğü çok önemli bir yatırım olan elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarına Kütahya’dan başladı. Eskişehir – Balıkesir arasındaki 330 kilometrenin 186 kilometresini ilimiz sınırları içerisinde yer alıyor. Toplamda 445 milyon TL tutarındaki bu önemli yatırımın ilimiz sınırları içerisine düşen payı 275 milyon TL. Yenilenen raylarımız ve trenlerimiz daha konforlu seyahat etme imkanını sağlayacak. Elektrikli tren ile maliyet düşeceğinden tren seferleri artacak ve ray emniyeti ve uyarı sistemi ile seyir emniyeti yükselecek” diye konuştu.

KÜTAHYA İÇİN YÜKSEK HIZLI TREN TALEBİMİZ VAR

Daha önceleri yolculuk kalitesi ve standart hale gelen tehirler ile TCDD’nin görüntüsü çok kötü olduğunu belirten Kavuncu bu nedenle vatandaşlar tarafından haklı nedenlerle demiryolu ulaşımının tercih edilmediğini anlattı. Bu anlayışı yıkmak ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi trenlerin çağdaş ulaşım aracı olarak kabul edilmesi için son yıllarda önemli adımların atıldığını dile getiren Kavuncu, “Her yönüyle TCDD’nin çehresi değişti. Çoğu kez Ankara’dan Kütahya’ya yolculuklarımda özel aracımı değil treni tercih ediyorum, böylece sorunları da yerinde gözlemleyebiliyorum. Ülkemiz geliştikçe hem hizmet hem de toplum olarak taleplerimizin standartları yükseliyor. Kütahya olarak en önemli talebimiz ilimizin Yüksek Hızlı Tren ağına bir an önce katılmasıdır. Eskişehir – Antalya YHT projesi 2011 yılında Kütahya Alayunt’dan geçecek şekilde hazırlandı. Bu projenin yaşama geçmesi ise finansal kaynağının oluşturularak yatırım programına alınması ile olacak. YHT yatırımları maliyetleri çok yüksek olan projeler, bu nedenle nüfus ve yolcu talebi yoğunluğuna göre finansal disiplin de gözetilerek bir planlama yapılıyor. Biz de ilk etapta Eskişehir – Kütahya hattının öncelenmesini istiyoruz. Bu talebimizi tüm milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte her platformda yazılı ve sözlü olarak dile getiriyoruz. Kütahya’mızda kamuoyunun ve sivil toplum kuruluşlarının da bu talebi değişik platformlarda canlı tutması ve dillendirmesi mutlaka yararlı olacaktır. Ankara’da TCDD’de genel müdür yardımcısı hemşehrimiz var. Daha önceden YHT konusunda Kütahya’ya mesajlar vermişti. Şimdi de haklı olarak Kütahya’lı hemşehrilerimizin kendisinden beklentileri oluşmuştur. Bu hattın gerekçelendirilmesi ve rasyonalize edilmesi için gerekli olan veri ve bilgiler kendisinde mevcuttur. Fizibilite ve yatırım planlaması açısından bir bürokrat hemşehrimiz olarak katkısını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA