Ulaştırma Bakanı ile Devr-i AlemUlaştırma Bakanı ile Devr-i Alem
Hızlı Tren ve Marmaray Projesi sadece Gebze bölgesinin değil, Türkiye’nin en önemli marka değerlerinden birisi. Bölgemizi her alanda dünya kenti yapacak bu projeler Türkiye’nin de gururu olacak. Yıllardan beri Hızlı tren ve Marmaray hattı için yoğun çalışmalar yapılıyor. İstasyon bölgesinin adeta haritası değişti. Marmaray Projesi ve YHT hattı ile ilgili biz de belgesel çekimlerimizi sürdürüyoruz.

İstasyon deyince akla o meşhur tren istasyonu gelirdi. Yıllardan beri Gebze bölgesini İstanbul’a, İstanbul’u Gebze bölgesine taşıyan tren istasyonumuz Osmanlı’nın son dönemlerinden yadigârdı. Gebze’ye ilk kez tren hattı 110 yıl önce Osmanlı’nın son döneminde yapılmıştı. Daha sonra proje gelişmiş İzmit, Ankara ve Adana üzerinden Suriye-Şam-Medine-i Münevvere’ye kadar ulaşmıştı.

Tren istasyonu deyince içimiz bir hoş olur. Anadolu’dan Gebze ve İstanbul’a gelenler önce bu istasyonu tanırlardı. Yeşilçam filmlerinin de doğal çekim alanıydı. Her filmde mutlaka İstasyon şöyle bir gözükür, film sahnesi şöyle bir dolaşırdı. Bambaşka hatıralarımız vardır tren istasyonunda. Bunlar ayrı bir yazı konusu.

Dün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım istasyonda ki şantiye binasında idi. Kameramı ve fotoğraf makinamı alarak gazeteci arkadaşım Ömür Kavran ile belgesel çekelim dedik ve istasyonda ki çalışmalar, istasyonun 70 yıllık geçmişine canlı şahitlik yapan insanlar, birçok kişiyi konuşturduk, duygu ve düşüncelerini aldık.

Bakan beyi beklerken de vali Ercan Topaca, Kaymakam Salih Karabulut, Darıca belediye Başkanı Şükrü Karabacak, AK Parti İl başkanı Mahmut Civelek ile de söyleşi yaparak trene ilk kez ne zaman bindiklerini, tren yolculuğunun kendileri için ne anlam ifade ettiğini sorup ilginç cevaplar aldık. Yaptığımız söyleşiler ve istasyonda yapılan çalışmaları bir belgesel haline getirerek Devri Alem Belgesel TV programı olarak bir çok ulusal ve bölgesel TV kanalında önümüzde ki günlerde yayınlanacaktır.

GEBZE’YE TREN YOLU MÜZESİ KURULSUN

Kültür ve tarih belgeselcisi olarak Gebze bölgesine Tren yolu müzesi kurulması için de deyim yerindeyse lobi yaptık. Devlet Demiryolları Genel müdürlük yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Vali Ercan Topaca bey ve diğer yetkililere Gebze’ye tren yolu müzesi kurulması için çalışma yapılmasını istedik. Bu fikrimiz yetkililer tarafından kabul görmesi bizi sevindirdi.

ULAŞTIRMA BAKANI TOZU DUMANA KATARAK GELDİ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın helikopteri İstasyonda tozu dumana katarak iniş yaptı, her zaman ki sevimli ve esprili haliyle helikopterden inip toplantı yapılacak salona giderken işçilerle konuştu.

Helikopterle Gebze şantiyesine gelen Yıldırım, projede önemli bir güzergâh olan ve seferlerin durduğu Gebze-Pendik arası kısmının kısa sürede bitirilerek aktif hale getirileceğini söyledi. Özellikle Gebze’yi seçtiklerini belirten Yıldırım, Gebze’nin YHT ile Marmaray’ın buluştuğu noktalardan biri olduğunu dile getirerek, Gebze’den Pendik’e kadar olan kısmı eş zamanlı olarak açmak istediklerini söyledi. Yılın en verimli aylarında olduklarını ve önümüzde ki 4 ayın altın değerinde olduğunu kaydeden yıldırım, bu süreyi çok etkin bir şekilde kullanmak geldiğini söyledi.

BAŞBAKAN ÖZEL ÖNEM VERİYOR

Başbakan’ın projeye özel önem verdiğini hatırlatan Yıldırım, Marmaray ve Yüksek Hızlı Treni koordineli bir şekilde 29 Ekim tarihine açılışa hazır hale getireceklerini söyledi. Hem Marmaray’ı hem de YHT’yi masaya yatırdıklarını ifade eden Yıldırım, projeye gösterdikleri önemden ve sorunlara karşı anında müdahaleden dolayı vali Ercan topaca ve Belediye başkanlarına teşekkür etti.

Evet, dün Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve diğer devlet yöneticileriyle hızlı tren ve Marmaray Projesinin yürütüldüğü istasyonda ki şantiye binasında tarihe not düşüp zamana noterlik yaptık. Ancak beni üzen ve düşündüren bir gerçeği burada yazarak yazıma nokta koymak istiyorum. 110 yıl önce Abdülhamit Han döneminde yapılan Haydarpaşa-İzmit arasında ki tren yolu Alman firmaları ve Alman malzemeleriyle yapılıyordu. Bugün aradan 110 yıl geçti. Türkiye Cumhuriyeti devleti neredeyse bir asırlık geçmişe sahip. Ancak Hızlı Tren hattımız bugün bir başka Avrupa ülkesi olan, ekonomik kriz altına inleyen İspanyol firması ve İspanyol malzemeleri tarafından yapılıyor. Raylar bile İspanya’dan getiriliyor. Bu durum gerçekten üzücü. Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışmıyor. Türkiye ekonomik değil diye Lokomotif fabrikaları, Ray fabrikalarını kapattı veya özelleştirdi. Bugünde dışarıdan malzeme geliyor. Rayların bile dışarıdan gelmesi üzücü. Bu üzüntümü paylaşarak hızlı tren ve Marmaray projesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

ankara-istanbul-yht

Kaynak : www.gebzegazetesi.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.