1 Mayıs nedeniyle ulaşımda son durum1 Mayıs nedeniyle ulaşımda son durum
İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs nedeniyle alınan önlemler kapsamında metrosüs ve Taksim-Hacıosaman metro seferleri durdu. Mecideyeköy’de metrobüs ve metroyu kullanmak isteyen vatandaşlar geri döndü.

Kabataş- Taksim Füniküler, Şişhane- Taksim ve Levent-Taksim metro hattı da çalışmayacak. İDO’nun Anadolu yakasından Avrupa yakasına yolcu seferleri iptal edildi.

Avrupa yakasından Anadolu yakasına seferler sürecek. Bir çok cadde ve yol da trafiğe kapalı. Bu arada ‘1Mayıs Tertip Komitesi’ üyeleri Taksim’de basın açıklaması yaptı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim’de 1Mayıs kutlamalarına izin verilmesini isterken “Polis müdahale etmezse hiç kimsenin burnunun kanamayacağını taahhüt ediyorum” dedi. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul da Taksim’e izin verilmemesinin hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu savundu.

MUTLU: SAMAN TAŞIDIM EMEĞİ BİLİRİM

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Mutlu “Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Taksim civarında çok yoğun güvenlik tedbiri almak suretiyle miting alanına gelişlerin tamamını durduracağız” dedi.

Marjinal gruplara karşı da tüm tedbirleri aldıklarını belirten Mutlu,”İhtiyaç olduğunda bununla ilgili güç kullanımını kararlı bir şekilde yerine getirecektir” ifadesini kullandı.

Bu arada Mutlu, üniversite yıllarında, yaz dönemlerinde harman yerlerinde saman ve balya basarak iaşesini temin etmiş bir yönetici olduğunu belirterek emeğin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini, babasının da yıllarını fabrikada geçirmiş değerli bir işçi olduğunu anlattı.

İŞTE SON DURUM

Bazı işçi sendikaları ile partilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nı Taksim Meydanı’nda kutlayacaklarını açıklamasının ardından, İstanbul Valiliği de yenileme çalışmaları nedeniyle 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını yasaklamıştı. Valilik kararı gereğince bugün saat 05.00’dan itibaren metrobüs seferleri saat 06.00’dan itibaren de İDO’nun Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na yolcu seferleri, Kabataş-Taksim finüküler sistemi, Taksim ile Şişhane, Hacıosman, Levent metro istasyonları arasındaki seferler durduruldu.

POLİS TAKVİYESİ YAPILDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için İstanbul polisine takviye amacıyla çeşitli illerden gönderilen çok sayıda polis, sabah erken saatlerde Atatürk Havalimanı’na indi. Hazırlıklarını havalimanında yapan polisler Gaziantep, Erzurum ve Adana’dan uçaklarla gelen polisler görev yapacağı yerlere götürüldü.

İŞÇİLER TOPLANMAYA BAŞLADI

Taksim Meydanı saat 03.00’da çevresine bariyer döşenerek araç trafiğine kapatıldı. Polisler sabah erken saatlerde görev yerlerinde konuşlanırken, işçiler de DİSK önünde toplanmaya başladı.

1 Mayıs krizi büyüyor

İstanbul’da 1 Mayıs’ın arzu edilen niteliklerde kutlanma imkanının olmayacağını söyleyen Mutlu, “Şu anda bulunduğumuz Taksim Meydanı İstanbul’umuzun en değerli meydanlarından biri olarak yoğun bir yayalaştırma projesi kapsamında inşaatların yoğun kapsamı altında bulunuyor. 24 bin metrekarelik Taksim meydanının 12 bin metrekarelik alanında da yayalaştırma projesi kapsamında inşaatları maalesef devam ettiriyoruz.

Aynı zamanda Halaskargazi ve Tarlabaşı Bulvarı’nda da bu çalışmalar yollar itibarıyla devam ediyor. Bu iki cadde bundan önceki 1 Mayıs mitinglerinde meydana yürüyerek gelen emekçilerin yüzde 70’inin intikal ettiği yollardır. Ve meydanın zaten yarısı da inşaat alanıdır. Bu şartlar altında bu mitingin huzurlu, güvenli, risksiz bir şekilde yapılması mümkün görülmemektedir. Bu nedenle kesinlikle izin verilmeyeceği daha önce defalarca ifade edilmiştir” dedi.

‘Güç kullanılabilir’

Geçen yıl 1 Mayıs’da Şişli’de çıkan olayları hatırlatan Mutlu, bazı marjinal grupların bu yıl da farklı temayüller içerisinde bulunmalarına yönelik emniyet teşkilatının her türlü tedbiri aldığını belirterek ihtiyaç olduğunda bununla ilgili güç kullanımını da kararlı bir şekilde yerine getireleceğini söyledi.

Sendikacılara da vazgeçme çağrısında bulunan Mutlu, “İzin verilmemiş bir alana çıkma yönünde halka çağrıda bulunarak, ortaya çıkacak olan her türlü olumsuzluğa sebebiyet vermiş olanlar da hukukun önünde çok net söylüyorum hesap vermek durumunda kalırlar.
Onun için herkesin hukukun içinde hareket etmesini, hukuka saygı göstermesini, yasal düzeyde çağrılarını sürdürmelerini rica ediyorum. Bunun dışındaki konular adli konudur ve sıkıntı olursa gereğini yaparlar” diye konuştu.

4 uçak dolusu polis

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için İstanbul polisine takviye geliyor. Çeşitli illerden 4 uçak dolusu polis sabah erken saatlerde İstanbul’a inecek. Havadan gelecek takviyenin yanı sıra çevre illerden de polisler İstanbul’a getirilecek. Saat 03:30’dan itibaren uçaklarla gelecek polisler Atatürk Havalimanı’ndan görev yapacağı yerlere taşınacaklar. Gaziantep, Erzurum ve Adana’dan uçaklarla gelecek polisler 1 Mayıs kutlamalarında görev alacak.

Seferler iptal edildi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklamasında trafiğe kapalacak yerlers şöyle sıralandı: Mecidiyeköy Ortaklardan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi, Abdulhak Hamit Caddesi. Açıklamada, sabah 05.00’ten itibaren tüm metrobüs seferlerinin, saat 06.00’dan itibaren ise Kabataş-Taksim Finüküler Sistemi, Şişhane-Taksim ve Taksim Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferlerinin iptal edildiği ifade edildi. Şehir Hatları ile İDO’nun Anadolu’dan Avrupa yakasına yolcu seferleri de iptal edildi. Avrupa yakasından Anadolu yakasına yolcu seferlerinin ise yapılacağı kaydedildi.

1 Mayıs kutlamaları İstanbul’da tam bir ızdıraba döndü. Polis abartılı önlemler alıyor. 2 köprü ve yeni yollar kapatıldı.

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarını önlemek isteyen emniyet sürpriz kararlarla yeni yollar kapatmaya başladı.

Kapatılan yollardan biri birinci köprü çıkışındaki Beşiktaş dönüşü… Bir diğer kapalı yol ise Barbaros bulvarı… Yol hem Zincirlikuyu’dan Beşiktaş’a gidiş hem de Beşiktaş’tan Zincirlikuyu’ya çıkış yönünde kapatıldı.

İSTANBUL’DA 1 MAYIS İÇİN İPTAL EDİLEN SEFERLER

Emniyet ulaşımın ana arterlerini durdurdu. Metrobüs dahil tüm ulaşım iptal oldu. Sadece İETT çalışıyor. İşte iptaller;

*Şehir hatları vapurları

*İDO’nun Anadolu-Avrupa yakası seferleri iptal
*06.00’den itibaren Şişhane-Levent hattı metro iptal

İSTANBUL’A GÖKTEN POLİS YAĞDI

İstanbul polisine takviye geldi. Çeşitli illerden 4 uçak dolusu polis sabah erken saatlerde İstanbul’a indi.
(DEVAMI)

*TURİSTLERİN 1 MAYIS ŞAŞKINLIĞI

*DİSK BAŞKANI GEMİLERİ YAKTI

*ALTAYLI’DAN 1 MAYIS UYARILARI

1 MAYIS ULAŞIM İPTALLERİNE REKOR TEPKİ

Metrobüs başta olmak üzere ana ulaşım hatlarının iptal edilmesine sosyal medyada rekor tepki geldi.

5 dakika içinde atılan twit sayısı inanılmazdı.

GÜLER BUNU HEP YAPIYOR

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in ‘abartılı’ önlemleri ilk değil. Bakın daha önce de ne yapmıştı
(DEVAMI)

TAKSİM’E ÇIKMANIN ALTERNATİF YOLLARI

Tüm yasaklar 1 Mayıs’ta Taksim’e çıkışı engelleme dönük olunca vatandaş alternatif yol seçenekleri buldu.
(DEVAMI)
Bu güzergahı kullanan bir çok kişi rotasını çevirerek alternatif yollar arıyor.

Köprüden Beşiktaş’a giden yolunun kapatılacağı daha önce duyurulmamıştı. Haliyle de sürücüler isyan noktasına geldi.

KÖPRÜLER DE KAPATILDI

Haliç ve Galata Köprüleri de kapatıldı. Taksim’e gidişi engellemek için yapılan yol kapatma vatandaşı perişan etti. Bu güzergahın önceden kapanacağı duyurulmamıştı.

ULAŞIMDA YENİ İPTALLER

Dün akşam son dakikada vapurlar seferlerini iptal eden yönetim, bugün de sabah yeni bir karar aldı. Eminönü-Kabataş tramvay seferleri de saat 08.00 itibariyle iptal edildi.

KAPATILAN DİĞER YOLLAR

DÜN yapılan açıklamada, trafiğe kapalı olan caddeler ise şöyle sıralandı. Mecidiyeköy Ortaklardan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi, Abdulhak Hamit Caddesi

ULAŞIM FELÇ OLACAK

İstanbul’daki ana ulaşım kanallarının kapatılması vatandaşın tepkisini çekti. Güvenliği sağlamak yerine abartılı iptal kararları alanlara tepki yağıyor.

ALTERNATİF YOLLAR

Yolcuzade İskender Caddesinden gelen akım Şişhane Meydan’ dan Okçumusa Caddesi/ Bankalar Caddesi istikametine yönlendirilecek,

Abide-i Hürriyet Caddesine akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Hürriyettepe Işıklardan Cevahir Otel istikametine yönlendirilecek.

Darülacizeden Hürriyettepe Işıklar istikametine gelen akım ve Bomonti Dereden gelen akım Cevahir Otel önünden tekrar Darülacize Caddesine veya Bomonti yönüne yönlendirilecek,

Mecidiyeköy’den Halaskargazi Caddesine akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Esentepe istikametine yönlendirilecek,

Şişli yönüne giden akım, Ergenekon Caddesi, Kurtuluş Caddesi ve Dolapdereye yönlendirilecek,

Dolmabahçe’den Gümüşsuyu’na ve Küçük Çiftlik’e akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım sahil yönünden Karaköy’e verilecek,

Adilbaba (Maçka taksi) yönünden gelen akım Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek, Teşvikiye Caddesinden Mete Caddesine çıkan tünel kapalı tutulacak,

Perşembe Pazarından ve Unkapanı’ndan gelen akım Şişhane’den kesilip Kasımpaşa yönüne yönlendirilecek, Tarlabaşı Bulvarına akım verilmeyecek,

Kasımpaşa’dan gelen akım Unkapanı ve Perşembe pazarına mecburi olarak yönlendirilecek,

Dolapdere’den Yedikuyular-Divan istikametine akım verilmeyecek, Dolapdere kavşağından (U) dönüşü yaptırılacak,

Dolapdere Caddesinden Ömer Hayyam Caddesine akım verilmeyecek, Teşvikiye Caddesinden gelen akım Nişantaşı Kavşağından Rumeli Caddesine verilmeyip, Valikonağı alt başa yönlendirilecek,

Süleyman Seba Caddesinden gelen akım Bayıldım Caddesine verilmeyip sağa Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek,

Boğazkesen Caddesi trafiğe kapatılacak, gelen akım Karaköy istikametine mecburi yön yapılacak,

Mebusan Yokuşu trafiğe kapatılacak, Karaköy istikametine doğru mecburi yön yapılacak.

 

Kaynak : www.timeturk.com

Reklamlar