3.havalimanı İmza törenine bakanın sözleri damga vurdu3.havalimanı İmza törenine bakanın sözleri damga vurdu
İstanbul’a üçüncü havalimanı ihalesini 22.1 milyar euro ile kazanan konsorsiyum, dün ön imzaları attı. İmza törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, “Bir çukur verdik, 90 milyar lira alıyoruz” sözleri damga vurdu.

İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı sözleşmesinin ön imzaları dün atıldı. Karayolları Genel Müdürlüğünde düzenlenen imza töreninde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak, Limak adına Nihat Özdemir, Kalyon İnşaat adına Cemal Kalyoncu, Kolin İnşaat adına Naci Koloğlu, Cengiz İnşaat adına Mehmet Cengiz, Mapa İnşaat adına Mehmet Nazif Günal sözleşmeyi imzaladı.

Bundan sonraki aşamada söz konusu sözleşme Bakan Yıldırım onayına sunulacak. Bakan Yıldırım’ın onayının ardından 25 yıllık kira bedeli için 22 milyar 152 milyon euro teklifle kazanan Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve Mapa ortak Girişim Grubu, havalimanının yapımı için kuracağı şirketi ticari sicile kaydettirecek.

Sonrasında şirketle uygulama sözleşmesi imzalanarak yer teslimi yapılacak.

Çukur verdik

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, imza töreninde yaptığı konuşmada, 3 Mayıs’ta İstanbul’un yeni havalimanı ihalesini gerçekleştirdiklerini, ikinci adımı da bugün attıklarını söyledi.

Bakan Yıldırım, “Karşılığında ne verdiniz, diye soruyorlar, karşılığında bir çukur verdik, 90 milyar lira para alıyoruz. Bunun üstüne de muazzam bir havalimanını 25 sene sonra geri alıyoruz, o da bonus” dedi.

İstanbul’un her geçen gün transfer merkezi olma özelliğini daha da öne çıkardığının altını çizen Yıldırım, 2002’de 1 milyonun altında olan İstanbul’u kullanan transfer yolcu sayısının, 2012 sonu itibarıyla bu sayının 13 milyona ulaştığını söyledi.

Bakan Yıldırım, bunun sonucu yeni bir adım atmaya karar verdiklerini anlattı. Bakan Yıldırım, projenin 100 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını, bu rakamın söz konusu istihdamdan etkilenecek nüfus da hesaba katıldığında, 1 milyona ulaşacağını kaydetti.

ÇILGIN TÜRKLER İMZAYI ATTI

Mapa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nazif Günal, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen imza törenine katıldı.

Bizim için prestij projesi

Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon ve Mapa Ortak Girişim Grubu (OGG) adına konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “İstanbul yeni havalimanı projesi, bizim için sadece bir yatırım projesi değil, Türkiye için her yönüyle bir prestij projesidir” dedi. Projeye çevre konusunda büyük hassasiyetle yaklaşacaklarının altını çizen Özdemir, şöyle devam etti:

“Projeyle ilgili tüm Türkiye’nin içi rahat olsun. Ortak girişim grubumuz, Türkiye’nin ve bulunduğumuz coğrafyanın en önde gelen inşaat ve altyapı şirketlerinden oluşmaktadır. İstanbul yeni havalimanı projesi, bizim için sadece bir yatırım projesi değil, Türkiye için her yönüyle bir prestij projesidir. Devletten beş kuruş para almadan inşa edeceğiz, 25 yıl işleteceğiz ve daha sonra tüm havaalanını devredeceğiz.

3.havalimani-imza-torenine

Kaynak : haber.gazetevatan.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.