3.havalimanı Rum Kesimini 2’ye katladı3.havalimanı Rum Kesimini 2’ye katladı
İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının kira bedeli ile birlikte toplam yatırım bedeli 47,7 milyar dolara (90 milyar lira) yaklaşırken, bu bedel Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler Kıbrıs Rum kesimi ve Estonya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının 2 katından Malta’nın GSYH’sinin ise 5 katından fazla.

AB ülkelerinin acı reçetelerle krizden çıkmaya çalıştığı bir dönemde, ekonomik ve siyasi yapısı ile bölgenin “istikrar üssü” haline gelen Türkiye, büyük altyapı yatırımlarını bir bir hayata geçiriyor.

  1. Köprü, Kanal İstanbul, nükleer santraller, İstanbul ve İzmir arasını 3 saate indirecek olan Körfez Köprüsü, Marmaray gibi milyarlarca liralık projeler arasında en dikkat çekeni ise İstanbul’a yapılacak olan 3. havalimanı oldu.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile hayata geçirilecek havalimanı için ihaleyi kazanan ortak girişim grubu, yaklaşık 10 milyar avro yatırım yapacak, 25 yıllık işletmeye karşılık kamuya 22 milyar avrodan fazla kira bedeli ve 4 milyar avroya yakın vergi ödeyecek. Böylece 3. havalimanın yatırımcıya maliyeti 36,4 milyar avroyu (47,7 milyar dolar ve 90 milyar lira) bulacak.

AA muhabirinin Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinden derlediği bilgilere göre, 3. havalimanının yatırımcıya olan 47,7 milyar doları bulan maliyeti, 27 üyesi bulunan AB’nin 6 ülkesinin GSYH’sini geride bırakırken, birliğin 2 üyesinin GSYH’sine yaklaştı.

  1. havalimanı Kıbrıs Rum kesimi GSYH’sinin iki katı

Yeni havalimanının yatırım bedeli, bankacılık sektörünün Yunanistan’a yaptığı yüklü yatırımlar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ve Yunan devlet tahvillerinden uğradığı zararın altından kalkamayan Kıbrıs Rum kesiminin GSYH’sini 2’ye katlıyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin GSYH’si 2012’ye göre 2 milyar dolar düşerek 23 milyar dolara gerilerken, söz konusu rakamın önümüzdeki yıllarda da aşağı yönlü seyrini sürdürmesi bekleniyor.

AB üyesi ülkelerden Estonya, Letonya, Litvanya, Malta ve Slovenya’nın GSYH’leri de 3. havalimanının yatırım bedelinin altında kaldı.

Malta’nın GSYH’sinin 5 katından, Estonya’nın GSYH’sinin 2 katından daha fazla olan 3. havalimanın yatırımcı için maliyeti, Letonya’nın GSYH’sinin 2 katına yaklaşırken, Slovenya ve Litvanya’nın GSYH’lerini de geride bıraktı.

Bulgaristan ve Lüksemburg burun farkıyla önde

  1. Havalimanının 47,7 milyar doları bulan yatırım bedeli, AB’nin orta büyüklükteki ekonomilerinden olan Bulgaristan ve Lüksemburg ekonomileri ile de “boy ölçüşüyor”. Bulgaristan 2012 yılındaki 51 milyar dolarlık GSYH’si ile söz konusu yatırımı 3-4 milyar dolar geride bıraktı.

Lüksemburg’un 2012’deki 56 milyar dolarlık GSYH’si, 3. havalimanının yatırım bedelinin yaklaşık 8,5 milyar dolar daha fazla.

2018 sonunda tamamlanacak

Yapımı tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul’un 3. havalimanının inşaatında, 350 bin ton demir çelik, 10 bin ton alüminyum malzeme, 415 bin metrekare de cam kullanılacak.

Söz konusu havalimanının 2018 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

AB ülkelerinin GSYH’leri
gsyh

3_havalimani

Kaynak : ekonomi.haber7.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.