Adana Büyük Şehir Belediyesinin Metro BorcuAdana Büyük Şehir Belediyesinin Metro Borcu
Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu, Ak partili belediyeleri överken bir hata yaptı. Maalesef şu anda Adana Büyük Şehir belediyesini borçlandıran, Ak parti belediye başkanı Aytaç Durak’tır. Şehrin her yağmurda büyük sıkıntılar yaşamasına neden olan da Ak partili iken, belediyeye doğru yön veremeyen Aytaç Durak’tır. Keşke sayın Bakan bu gerçekleri bilerek konuşsa idi.

Biz, Taner beyle birlikte yıllardır, Aytaç Durak’ın metro yatırımının şehri yıllarca sürecek bir borç batağına ittiğini haykırdık. Alarko firmasının kabul etmemesi gereken ve Aytaç Durak’ın ısrarlı bir şekilde savunduğu Adana metrosu, Adana Büyük Şehir belediyesinin şu anki borçlarının tek sebebidir.

Yaklaşık, 800 milyon dolara mâl olan Adana metrosunun günlük faizi, 100.000 dolardır. Bu rakamın doğru olmadığını düşünen var ise, ispatı çok basittir. Aytaç Durak, bu rakamın doğru olmadığını söylemiş olsa da, aksini ispat etmemiz karşısında sadece sinirlenmişti. İşte şu anda Adana Büyük Şehir belediyesinin ödemek zorunda kaldığı borç, Ak partili Aytaç Durak’ın şehre yüklediği borçtur.

Günlük faiz rakamını bir kez daha yazalım da, insanın inanmak istemediği faiz rakamını bir kez daha vicdanlarınıza arz edelim. Aytaç Durak, 600.000 milyon doları, yıllık % 6 faizle aldı. Bu meblağın yıllık % 6 faizi, 36.000.000 dolar eder. Yani aylık 3.000.000 dolar ödemek gerekir. 3 milyon dolar aylık faizi de 30 güne bölersek, günlük 100.000 dolar faiz eder, itirazı olan var mı ?

Yalnızca 3 yıldır Adana’mızı idare eden Zihni bey ve değerli ekibini, bugün ödenemeye çalışılan Adana Büyük Şehir belediyesinin borçlarından sorumlu tutmak, vicdansızlıktır. Ben Zihni bey ve değerli yönetimini kayırmak veya aklamak gibi bir derdim yok, sadece bu ekibe karşı yapılan kasıtlı ve vicdansız iftiraların gerçek yüzünü gösteriyorum.

Sayın bakanımız ve Ak parti hükümeti metro belasını başımıza sarılmasında elbette sorumlulukları var çünkü, Aytaç Durak bu faiz yüküne rağmen almak istediği krediyi hükümet onaylamamalı idi. Şimdi, Ak parti Büyük şehir belediyesini kazansa ve metro borçları ile birlikte bakanlığa devir edilse, hak mıdır ? Bu Başbakanımızın partizanlık yapmayın talimatına aykırı olmaz mı ?

Şu anda, Adana Büyük Şehir belediyesine gelmesi gereken paranın yaklaşık % 40’ı, Aytaç Durak zamanında yapılan metro borçlanmasına kesiliyorsa, bize de mevcut yönetimi ancak alkışlamak düşer. Bu kadar kesintiye rağmen, yüzlerce noktada şehrin imarına çalışılıyorsa Zihni bey ve değerli, ekibini takdir etmek gerekmez mi ?

Mevcut ekip, para kesintisinin bu büyük oranına rağmen hizmet etmeye çalışırken, hiçbir suç unsuruna rastlanmayan yüzlerce soruşturmaya da muhatap edilmektedirler.

Adana, ister Zihni bey olsun ister olmasın bu tarzda borç batağında iken, şehrin birlik ve beraberliğini el atından bozmaya çalışan karanlık kabadayılarından zarar görmesi en büyük elem kaynağımızdır.

adana-buyuksehir-belediyesinin-metro-borcu

Kaynak : www.adanamedya.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.