Afgan lider Karzai Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu temel atma törenine katılacak

afgan lider karzai turkmenistan afganistan tacikistan demiryolu temel atma torenine katilacak
afgan lider karzai turkmenistan afganistan tacikistan demiryolu temel atma torenine katilacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi ülkesine davet etti. Berdimuhamedov ve Karzai, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesinin temel atma törenine katılacak.


Berdimuhamedov davet mektubunu, Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov ile gönderdi. Bakan Meredov, Afgan lider Karzai tarafından başkent Kabil’de kabul edildi. Karzai, davet için teşekkür ederek, Türkmenistan’ın Afganistan’da barışın sağlanması yönünde yaptığı yardımlardan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Türkmenistan’ın ülkesine ucuz elektrik sağladığını hatırlatan Karzai, Aşkabat’tın her vesile ile kendilerine insani yardımda bulunduğunu belirtti.

Bölgede demiryolu ulaşımına ağırlık veren Aşkabat, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesini hızlandırmak istiyor. Proje kapsamında 85 kilometre uzunluğundaki Atamurat-Imamnazar arasındaki demiryolu inşa edilecek. Projenin ikinci ayağı ise İmamnazar’dan Afganistan’ın Andhoy bölgesine kadar olan 38 kilometre yola raylar döşenecek. Söz konusu demiryolu rayları Türkmenistan’ın finansal kaynaklarıyla gerçekleştirecek.

 

Kaynak : www.haberaktuel.com


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar