Ankaranın Uzay üssü görünümlü YHT Garında son aşama (Video)Ankaranın Uzay üssü görünümlü YHT Garında son aşama
Başkent Ankara,”uzay üssü” görünümlü Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı’na sonunda kavuşuyor. Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz’in gerçekleştireceği proje için imzalar çok yakında atılacak.

Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 28 Ağustos 2012’de yapılan ve tek teklifi, 19 yıl 7 ay işletme süresiyle Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun verdiği Ankara Yüksek Hızlı Treni Garı ihalesini onayladı. TCDD’nin, en kısa süre içerisinde söz konusu ortak girişim grubunu imzaya çağıracağı öğrenildi. Sözleşme imzalandıktan sonra yer teslimi yapılarak garın inşasına başlanacak. Şartname gereği projenin inşaat süresi 2 yılı geçemeyecek.

Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak.

Mevcut gardaki hatların deplase edilmesinin ardından yeni garda, aynı anda 12 hızlı tren setinin yanaşabileceği 420 metre uzunluğunda 6 hızlı tren, 4 konvansiyonel, 2’şer banliyö ve yük treni hattı yapılacak. Ankara Hızlı Tren Garı ile mevcut garın eş güdümlü olarak kullanılması planlanıyor. İki gar binasının yer altından ve yer üstünden bağlantısı sağlanacak.

İlk ihalesi 2011 yılında gerçekleşmişti

TCDD, hızlı tren istasyonu için ilk olarak 20 Ocak 2011’de ihaleye çıkacağını duyurmuştu. Şartname satın alan firmaların tesisin altından geçmesi planlanan metronun sıkıntı yaratabileceği yönündeki çekinceleri nedeniyle ihale, 22 Şubat 2011’te ertelenmişti. TCDD son olarak ihalenin, YİD modeliyle 17 Temmuz 2012’de yapılacağını duyurmuş ancak şartnameyi alan firmaların talebi üzerine ihale 28 Ağustos 2012’ye ertelenmişti. Bu tarihte yapılan ihaleye tek teklifi Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat konsorsiyumu vermişti.

Uzay üssü görünümlü YHT Garında son aşama

Ankaranin Uzay ussu gorunumlu YHT Garinda son asama

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.