Antalyalılar Hızlı Tren Dediler | Alanya Hızlı TreniAlanya Hızlı Treni : ATSO Meslek Komiteleri Vizyon Belirleme Toplantısı’na ilişkin değerlendirmede bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya’ya ve ATSO’ya vizyon belirlediklerini söyledi. Budak, “Hedef olmadan başarı olmaz. Bir ülke, kent ya da kurum başarıya bütün kurumların, halkın, ve kişilerin ortak hedeflere dönük çaba göstermesi ile ulaşabilir. Biz de bu bilinçle, iş dünyasının temsilcileri olan ATSO Meslek Komitelerimizin değerli üyeleri ile birlikte gerek kentimiz, gerekse kurumumuz ATSO için vizyonu, sürdürülebilir ilke, hedefleri belirlemek, sektörlerimizin katma değerlerinin artmasına destek olacak projeleri ortaya çıkarmak ve Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümüne Antalya’nın iddialı hedef ve projelerle hazırlanmasını sağlamak için bir dizi çalışma başlattık. 146 meslek komitesi üyemizin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz “Meslek Komiteleri Vizyon Belirleme Toplantısı” da bu çalışmalarımızdan birisidir” dedi . İki gün boyunca yoğun bir çalışma temposu içerisinde gerçekleştirdikleri toplantıda hem Antalya’yı, hem de ATSO’yu konuştuklarını ifade eden Budak, “Meslek komiteleri üyelerimizle birlikte öncelikle hem ATSO hem de kentimiz için 98 vizyon proje belirledik. Bunların içerisinden öne çıkan projeler belirlendi. En çok oyu alan ve önemli bulunan projeler “Alanya Hızlı Treni” ve “ATSO Üniversitesi” oldu” şeklinde konuştu.

KONUŞULAN PROJELER
Budak öne çıkan diğer proje önerilerinden bazılarını ise şöyle sıraladı: ”Kent merkezine rahat ulaşım için raylı sistemin genişletilmesi, bazı hatlarda metro yapılması, kent merkezinde yaya bölgelerinin artması, işyeri enflasyonuna karşı kota konması, kentin simgesi olacak bir anıt yapılması, Antalya’yı Dünya’nın en güvenli kenti yapmak, şehir merkezinin esnafının canlanması için turizm akımının kent merkezine yaya olarak yönlendirilmesi, kurvaziyer turizminin geliştirilmesi, limanın geliştirilmesi, turistlerin örnek tarım seralarında turistik gezi kapsamında gezdirilmeleri, Antalya’da simge kütüphane açılması,Güllük Caddesi, 100. Yıl başlangıç olmak üzere eski Otogar’dan denize doğru tüm yolların araç trafiğine kapatılması, Antalya’yı dünyaya tanıtılacak bir logo yarışması yapılması. Antalya havalimanı iniş güzergahına logonun görünür bir yere konulması, Düden şelalesinden denize akan suyun elektrik enerjisi elde etmek için değerlendirilmesi, ATSO’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki 4 büyük Oda ile işbirliği kurması, kentsel dönüşümü sağlayacak bir inşaat şirketinin ATSO öncülüğünde kurulması,ATSO’ya ait sosyal tesis kurulması, spor aktivitelerinin desteklenmesi, etik sözleşme yapılması, ‘ATSO Kriterlerine uygundur’ stickerleri yapılması ve kriterleri taşıyan işletmelere dağıtılması, ticari ahlak kurallarının tam olarak işlediği örnek ATSO Cadde veya Sokağı oluşturulması, ortaklık ofisinin kurulması, yerli ve yabancı şirketlerin ortaklık araması, projelerin bu ofis tarafından değerlendirilip duyurulması, meslek komitelerinin görev süresi boyunca proje yaratmaları ve sonuçlandırılmaları, projelerin ARGE birimi desteği ile şekillendirilmesi, ilgili yönetim kurulu üyelerinin 6 ayda bir ilgili komite toplantılarına katılmaları, ATSO üyelerine kesintisiz danışmanlık hizmeti verebilecek çağrı merkezinin kurulması, yöresel ürünler ve geleneksel el sanatları için müze açılması. AVM, havaalanı gibi yerlerde tanıtım ve satış standlarının kurulması, Kaleiçi surlarının tadilatı,ATSO katkıları ile Turizm Danışma Büroları’nın yapılması ve bu bürolarda teknolojik imkanlardan yararlanılması, Antalya Müzesindeki eserlerle Kaleiçi’nde açık hava müzesi yapılması için ATSO’nun bu organizasyona öncülük etmesi, pilot cadde seçilerek, binaların dış cephe güzelleştirme çalışmalarının ATSO tarafından yapılması, tarım ve turizm pazarı, botanik park, çiçek satış yerleri gibi bölgeler oluşturulması, ilçelerin ihtiyaç ve sorunlarını takip etmek için meslek temsilcilerinden oluşan bir çözüm arama ve tespit grubu oluşturmak. Her ilçe için ATSO Meclisinden bir sorumlunun belirlenmesi, yıl içerisinde yapılan etkinliklerde yöresel ürün ve markaların öne çıkarılması.”

100’Ü AŞKIN PROJE ÖNERİSİ GELDİ
Toplantının 2’nci gününde ise belirlenmiş konu başlıkları için ATSO’nun yapabileceği projeler üzerinde çalışıldığını belirten Başkan Budak, “Toplantının ikinci bölümünde ATSO ve kent ekonomisi için öne çıkan 18 konu başlığında ‘ATSO ne yapmalı’ sorusuna cevap aradık. Komite üyelerimizden turizmin çeşitlendirilmesi, ticaret, tarım, sanayi, inşaat, ulaşım, kentsel dönüşüm, EXPO 2016, çevre ve enerji, eğitim, kent merkezi ve kaliteli yaşam, markalaşma, üye hizmetlerinin geliştirilmesi ve üye memnuniyetini artırmak, ticaretin ve ticaret ahlakının geliştirilmesi, ortaklık kültürünün ve üyeler arasında ortak girişimlerin gelişmesi, komite ve komisyon çalışmalarının etkinleşmesi, hükümet ve yerel yönetimler nezdinde daha güçlü olmak, geleneksel perakendecilik yöresel ürünler ve geleneksel el sanatları için ve esnafı korumak, kent merkezinin turizmden aldığı payın artırılması, Odaya bağlı olan temsilcilikler ve iç kesimler için ATSO ne yapmalı?” başlıklarında 100’ü aşkın proje önerisi geldi. Belirlenen bu projeleri kitap haline getirdik ve ayrıca ATSO internet sayfasında da yayınladık. Böylece 2023 Antalya Vizyonunda ATSO’nun neler yapması gerektiği, hangi projelere odaklanması gerektiği yazılı bir belge haline getirilmiş oldu” dedi. Alanya Hızlı Treni …

Kaynak: www.yenialanya.com