Bu tren hızla Bursaya gelsinBu tren hızla Bursaya gelsin
Küçüklükten kalan bir fobi idi bende ‘tren yolculukları’. Hayal meyal hatırlıyorum eskileri ama kara tren yolculuklarındaki o yüksek sesler bende ciddi bir tren fobisi oluşturmuştu. Tren dediğinizde benden uzak dursun derdim. Ta ki, hafta sonuna kadar….
Bir cesaret geldi ve hafta sonu Ankara seyahatini Eskişehir’den ‘Yeni Nesil Hızlı Tren’ ile yapmaya karar verdim. Ne iyi oldu… Tren fobimi yendim. Göz açıp kapayıncaya kadar bir baktım Başkentin göbeğine indim. 6 saatlik Ankara yolculuğu 3,5 saate bitmişti.
Konfor deseniz o biçim, güvenlimi derseniz son derece güvenli, ses deseniz sıfır, stres derseniz o ne ki, işte böyle bir yolculuk yaptım. Hemen aklıma bir soru geldi. Biz niye tren ulaşımında bu kadar geç kaldık ki… Geçen zamanlara kayıp olarak bakıyorum.
Yine bu yolculuk sayesinde yanlış bir düşüncemden de kurtulmuş oldu. Hızlı trenin Bursa’ya gelse ne olur diyordum. Öncelik uluslar arası bir havalimanı olmalı diye düşünürdüm. Ama vazgeçtim. O tren bir an önce, hızlıca Bursa’mıza gelsin…. Hem Ankara, hem de yeni yapılacak köprü ile birlikte İzmir ulaşımı Bursa’dan göz açılıp kapanıncaya kadar olur. İstanbul mu, o zaten kapı komşusu gibi oldu. Denizden, havadan işgal altına aldık…
Hızlı Trenin Bursa’daki tek dezavantajı ana istasyonun şehir merkezine olan uzaklığı. Ankara ve Eskişehir deki gibi şehrin tam göbeğinde olmayacak. Ama muhtemelen Üniversiteye uzatılan metro hattı oraya kadar gidecek. Hayalim o ki, metro hattının oradan da karşı düzlükteki ‘Bursa Uluslar arası havalimanına’ uzanması. Neden olmasın…
Bu sayede hem yurtiçinden hem yurtdışından gelen misafirlerimizi bir vasıta ile ‘şehirlerin en güzeline’ ulaştırmış oluruz. Zaten bütün güzellikler iyi bir hayal ile başlar, öyle değil mi..
İşte böyle bir hafta sonu geçirdim. Gördüğüm güzelliklerin Bursa’ya uyarlanması ile ilgili derin, derin hayaller kurdum. Umarım bir an önce gerçekleşir. Bu yazıyı yazdıktan sonra bir kişiye teşekkür etmeden geçilmez…
O kişide sayın ulaştırma bakanı ‘Binali Yıldırım’. Bazı siyasi kişilikler vardı ya, hangi partiden olursa olsun saygı duyacağınız sayın bakan da bunlardan bir tanesi. Hem karayollarının düzenlenmesi, otoyolların yapılması, hava ulaşımı, deniz ulaşımı, tren yolları bütün bu sistemlerde Türkiye’ye çağ atlattı. Hele ki, batmak üzere iken devir aldığı ‘Türk Hava Yolları’ bir dünya markası oldu. Türkiye’nin dünya çapındaki ilk ve tek markası…. Messi, Kobe Bryant, Barcelona, Mancester United, şimdi de Almanların harika takımı Dortmund . Hepsi gönüllü elçimiz. Uzatmaya gerek yok, Teşekkürler sayın Binali Yıldırım..

hizli-tren

Kaynak : www.bursadabugun.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.