Bursarayın Kestel Etabı Açılış İçin Gün SayıyorBursarayın Kestel Etabı Açılış İçin Gün Sayıyor
Bursaray’ı Kestel ile buluşturacak olan C etabı gün sayarken, projenin tamamlanma oranı yüzde 80’e ulaştı. Ankara Yolu kent merkezine gidiş yönünün yaklaşık bir ay sonra kesintisiz ulaşıma açılması planlanıyor. Kestel Kavşağı’nın tamamı ise temmuz sonunu bulacak.

Bursaray’ı Kestel ve Gürsu’ya ulaştıracak olan C etabı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Tamamlanma oranı yüzde 80’lere ulaşan projede aylardır kapalı olan ve bir kısmı trafiğe açılan Ankara Yolu’nda kent merkezine gidiş yönünün yaklaşık 1 ay sonra açılması planlanıyor. Bu tarihten itibaren Gürsu Kavşağı’na kadar ise gidiş ve geliş yönleri tamamen açılacak.

Hat uzunluğu, proje ve güzergahın revizyonundan sonra toplam 8 bin 100 metreye ulaşan Kestel etabı üzerinde 7 adet hemzemin istasyon, Esenevler ve Kestel olmak üzere iki adet köprülü kavşak, üç adet trafo binası yer alıyor.

Hat boyunca üst yapı imalatlarında 30 bin metreküp balast dolgu, 22 bin adet betonarme travers ve yaklaşık 30 kilometre ray döşenecek.

ANKARA YOLU’NDAKİ ÇİLE HAZİRAN’DA BİTİYOR…

Proje kapsamında, ilk altı istasyonda betonarme imalatlar tamamlanırken, ince işler ile elektrik-mekanik tesisat işlerinin devam ettiği bildirildi.

Ayrıca, Değirmenönü-Cumalıkızık İstasyonu’nda kaba inşaat çalışmalanın da yakın zamanda tamamlanarak, Gürsu Kavşağı’na kadar Haziran başından itibaren kesintisiz ulaşıma açılacağı öğrenildi.

İstasyonlarda, engelli asansörleri ve yürüyen merdivenler de yapıldı. İlk altı istasyonun tamamlanma oranı yüzde 85’e ulaşırken, yedinci istasyondaki ilerleme ise yüzde 10 civarında olduğu öğrenildi.

KESTEL KAVŞAĞI…

Esenevler Köprülü Kavşağı’nın geçtiğimiz Kasım ayında hizmete açılmasının ardından proje güzergahındaki ikinci köprülü kavşak olan Kestel Kavşağı’nında çalışmaları da sürüyor.

Tamamlanma oranı yüzde 75’e ulaşan Kestel Kavşağı, rampa yapılarıyla birlikte 700 metre boyunda olacak.

Araç geçişleri için alt geçitlerin tamaının en geç Temmuz sonunda bitirilmesi planlanırken, üst kavşak yapısı ve yan yolların açılması ise Ekim’i bulacak.

HAT ÜST YAPILARI…

Proje kapsamında, hat için gerekli olan tüm ray, travers, makasların montaj aşamasına geçilirken, hat üst yapısı, balast serimi, travers ve ray montajlarına başlandığı ve bu çalışmaların yüzde 35 oranına geldiği belirtildi.

Ayrıca, toplam 8 bin 100 metrelik hattın yaklaşık 7 bin metrekarelik kısmının alt yapıları ve betonarme imalatları da tamamlanırken, Otosansit-Gürsu Kavşağı arası ve Arabayatağı İstasyonu Bekleme Hattı’nı kapsayan bin metrelik hatta ait çalışmaların da devam ettiği, imalatı tamamlanan hat yapıların miktarının yüzde 85 oranına ulaştığı öğrenildi.

HAVAİ HAT SİSTEMİ…

8 bin 100 metrelik hattın 6 bin metrelik kısmında katener direklerinin imalatı tamamlanırken, enerji hattının iletim tellerinin montajına ise önümüzdeki günlerde başlanacak.

Ayrıca hat içerisinde yer alan üç adet trafo binasından ikisinin inşaatı tamamlanırken, trafo ünitelerinin montaj işlerine de başlandığı bildirildi.

bursarayin-kestel-etabi

Kaynak : www.olay.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.