TÜLOMSAŞ Tramvay Projesine Neden Dahil EdilmediTÜLOMSAŞ Tramvay Projesine Neden Dahil Edilmedi
MÜSİAD Şube Başkanı Sıtkı Karaca tramvay hatları ile ilgili yaptığı açıklamada üstü kapalı Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i eleştirdi. Karaca açıklamasında şunları söyledi: “Eskişehir Müsiad şubesi olarak tramvay ve raylı sistemlerle ilgili düşüncelerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Eskişehir Raylı sistemi rahmetli Aydın ARAT döneminde başlamış olan bir projedir. Dönemin belediye başkanı Aydın ARAT tarafından Eskişehir’de raylı sistem çalışmaları başlatılmış ve 1994 yılında raylı sistemin ilk projesi Ortadoğu Teknik Üniversitesine hazırlattırılmıştır. Bakım onarımı da TÜLOMSAŞ’da yapılması için protokol de imzalanmıştır. Aydın Arat’ın vefatı ile projeye başlanamamıştır. Büyükerşen döneminde hayata geçirilen projede Raylı sistemlerle ilgili TÜLOMSAŞ’la protokol yapılmış olmasına rağmen 1999 yılından sonra Tramvay projesi başlangıç amacından çok uzaklaşmıştır. Değil TÜLOMSAŞ’a vagon yaptırmak, protokoller dahi yerine getirilmemiştir. Başta kendi tramvayımızı üretmemiz hedeflenirken yapılan yanlış tercihler nedeniyle Yurtdışına bağlı hale gelinmiş, Eskişehir’imizin dolayısıyla hepimizin parası yurt dışına kaçmıştır. Şehrimize binlerce istihdam ve katma değer sağlayabilecek bu proje yanlış güzergah seçimleri, yanlış tercihler nedeniyle amacının çok dışına çıkmıştır.

Şimdi siz değerli basın mensuplarının bu konu bizlerin aklına nereden geldiği sorusu gelmiş olabilir? Yapmış olduğumuz Bursa ziyaretimiz sonucunda Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursa ilinin kendi tramvayını üretmek üzere başlamış olduğu çalışma bizi bu basın açıklamasını yapmaya yöneltti. Bizim ilimizde siyası fikri ne olursa olsun Rahmetli Aydın ARAT döneminde, bundan tam 17 yıl önce planlanmış ve başlatılmış bu çalışma devam ettirilmiş olsaydı, TÜLOMSAŞ’la olan protokollere uyulup, yanlış tercihler yapılmayıp yanlış adımlar atılmasaydı 17 yılda geleceğimiz noktayı siz düşünün. Kendi şehrinin tramvayını üreten, kendi şehrine olduğu gibi Tüm Türkiye’ye hatta yurt dışına tramvay satan bir il olmak içten bile değildi. Biz elimizdeki fırsatları iyi değerlendirmediğimizi ve değerlendirmemiz gerektiğini sürekli ifade eden bir kuruluşuz. Biz yıllardan beri unu şekeri yağı olan ama gereksiz gerginlikler nedeniyle helva yapamayan bir iliz. Böyle olduğumuz sürece zamanında yarıştığımız illerden geride kalmamızın sorumlusu da yine bizleriz.

Demiryollarının merkezi olan TÜLOMSAŞ gibi köklü bir kuruluşa sahip ilimizin bu olayı Bursa’ya kaptırmış olması hepimizin başımızı elimizin arasına alıp düşünmesi gereken bir durumdur. Sanat güzeldir, sosyal projeler güzeldir. Desteklenmelidir. Ancak şehre çığır açacak sanayi yatırımları olmadığı sürece yapılan sosyal projelerin hiçbir anlamı yoktur. 17 yıl önce planlanan bir projenin en kötü ihtimalle on yıl önce hayata geçirilmiş olduğunu var sayarsak 10 yıldır üreten satan yan sanayisi oluşan bir Eskişehir’in nereye gelebileceğini siz düşünün işte o zaman Eskişehir Avrupa şehri olacaktır.

TULOMSAS-1

Kaynak : www.esgazete.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.