Çılgın projelerin maliyeti not artışıyla düşecekÇılgın projelerin maliyeti not artışıyla düşecek
Not artışı enerji ve altyapı projeleri yürüten firmaların yurt dışından borçlanmasına olumlu yansıyacak.

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çekmesinin ardından, enerji ve altyapı gibi dev proje planları olan Türkiye’de bankacılık sektörünün yurtdışından borçlanmalarında maliyetlerin azalması ve yeni kaynakların temininin kolaylaşması bekleniyor. Özellikle yurtdışından temin edilen borçlarda vadelerin uzaması da beklentiler arasında. Türkiye’de İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve Kanal İstanbul gibi projeler kapsamında yurtdışından uzun vadeli finansman olanakları ve maliyetleri önümüzdeki dönemde gündemdeki konular arasında yer alacak. Akbank Kurumsal Bankacılık’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel, proje finansmanı da dahil yabancı kaynaklı fonlamalarda düşüş beklenmesi gerektiğini söyledi.

Vadeler de uzayacak

İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumun üyesi Limak’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir de finansman maliyetlerinin azalmasını, vadelerin uzamasını beklediklerini söyledi. Ciddi bir finansman kaynağı kullanan bir şirket olarak not artırımından faydalanacaklarını belirten Aksa Enerji CFO’su Cüneyt Uygun da “Bundan sonra bazı fonların daha çok radarına girebileceğimiz için bir para girişi bekliyoruz” dedi.

YASED: Yabancı sermayede payımız yüzde 3’e çıkar

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Moody’s’in nor artırmasının uzun vadede uluslararası yatırımlardan aldığımız yüzde 1’den yüzde 3’e çıkarmada önemli bir adım olarak nitelendirdi. YASED 2013 yılı için 15-20 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım, Ernst&Young da birleşme ve satın alma işlemlerinde 25 milyar dolar ve doğrudan yabancı yatırımlar da 15 milyar dolar beklenti açıklamıştı.

Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler “Bu not artışı dolayısıyla beklenti rakamlarımızı doğrudan revize etmesek de, rakamsal bir artış olacağını, bu artışın 2013 yılı ile kalmayacağını, etkisinin özellikle sonraki yıllarda hissedileceğini düşünmekteyiz. 2013 yılı için ise her iki beklenti rakamının da 5 milyar dolar kadar artış göstermesinin mümkün olabileceği kanaatindeyiz” diye konuştu.

Kaynak : haber.stargazete.com

Reklamlar