Demir ağlara makam treniDemir ağlara makam treni
Türkiye’de tüm demiryollarının özel sektörün kullanımına açılmasıyla birlikte ‘makam treni’ sektörü doğacak. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Yeni yasayla isteyen herkes 4-5 kişilik makam treni alıp hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edecek” dedi.

TÜRKİYE Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, ‘Rayların serbestleştirilmesi’yle ilgili eleştirilere, “Yollardan sadece Karayolları Genel Müdürlüğü’nün araçları mı geçiyor? TCDD de böyle olacak” diyerek yanıtladı. Raylardan isteyen herkesin trenini geçireceğini belirten Karaman, “THY modeli gibi olacak. Biz vagon satmayacağız. Özel sektör trenleri raylarda gidebilecek” dedi. Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

HAT DEVLETTEN TREN ÖZELDEN

“Rayları serbestleştirdik. İsteyen herkes rayları kullanacak. Diyelim ki çimento fabrikası var. Mallarını kendi vagonlarıyla istediği yere taşıyabilecek. Bütün dünyada özel sektörün trenleri var. Hat devletin, tren özel sektörün. Türkiye’de neden olmasın? Rayları kullanmak isteyenler için planlamayı yapacağız. Süreleri vereceğiz. Mesela 24 saat olan İstanbul-Adana arasında trenin geçişi gecikirse tazminat vereceğiz. Ray planlarını kim kullanacaksa ona göre ayarlayacağız. Mesela 4-5 kişilik makam trenleri olacak. Böylece yeni bir sektör doğacak. Bugün işadamlarımızın özel uçakları var, yatları var, lüks makam arabaları var. Yeni yasayla isteyen herkes makam treni de alabilecek. Makam treni olan işadamları hızlı tren ağının olduğu birçok il arasında rahat, konforlu ve büro ortamında seyahat edebilecek.

makam treni

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.