Demiryolu taşımacılığı gözden düştüDemiryolu taşımacılığı gözden düştü
TİM Lojistik Konseyi Üyesi Bülent Aymen, Cumhuriyet’in ilk yıllarında toplam taşımacılık içinde yüzde 68 pay alan demiryolu taşımacılığının maalesef bugün yüzde 1.5 seviyesinde olduğunu dile getirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Üyesi Bülent Aymen, Cumhuriyet’in ilk yıllarında toplam taşımacılık içinde yüzde 68 pay alan demiryolu taşımacılığının maalesef bugün yüzde 1.5 seviyesinde olduğuna işaret ederek, “Ülkemizin demiryolu altyapısında eksiklikler var. Ayrıca, yük güzergahına uygun hatların olmaması da bizleri demiryolundan uzaklaştırdı” dedi.

İhracattaki rekabet gücünü etkileyen en önemli unsurun navlun maliyetleri (taşımacılık) olduğuna dikkat çeken Aymen, “Demiryolu taşımacılığının gelişmesi ve ihracat taşımalarında demiryolunun payının büyümesi rekabet gücümüzü artıracaktır” dedi. Özel sektörün demiryolu taşımasına ve altyapısına yatırım yapmasına imkân sağlayan kanunun çıkması ile yeni bir dönemin başlayacağına inandığını belirten Bülent Aymen, “Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin Avrupa’ya bağlanması yönünde önemli lojistik merkezi olma şansını yakalayacak. Yüksek karayolu ve denizyolu taşıma maliyetleri ortadan kalkacak, sınırda uzun konvoyların oluşması ve geciken teslim gibi sorunlar giderilecek. Bu durum yakın pazarlarda payımızı artırmamıza da kapı aralayacak” diye konuştu.

Kaynak : www.yenimesaj.com.tr

Reklamlar