Deprem hızlı treni raydan çıkarabilirDeprem hızlı treni raydan çıkarabilir
İzmit Belediyesinin 2003 yılından bu yana okullarda başlattığı “Doğal Afet Bilincini Geliştirme Eğitimi” programı çerçevesinde İzmit EML’de konuşan İstanbul Üniversitesinden Deprem Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu yine çarpıcı açıklamalar bulundu. Oğuz Hoca, “Deprem insan beyninde unutulur. Ancak biz çok daha çabuk unutuyoruz. AKP hükümeti depremle ilgili hiçbir şey yapmıyor dersek haksızlık etmiş oluruz. Ancak ülkemizde deprem riski o kadar ciddi ve yüksek ki yaptığımız çalışmalar yetersiz kalıyor. Eğe ve Akdeniz’de son zamanlarda hareketlilik var, bu konuda bir şeyler yapmamız gerekir, Doğumarmara da ise depremle ilgili hiçbir şey bilinmiyor, o bölgede yaşanacak en küçük bir deprem bölgeyi ciddi yıkıntı içerisine sokar ki konutların bilinmiyor, Marmara da eğer depremle hastalanırsa Türkiye komaya girer” dedi.

İzmit Belediyesinin Belediye sınırları içerisinde okullarda başlattığı haftalık “Doğal Afet bilincini değerlendirme eğitimi” İzmit EML’nde gerçekleştirildi. Bugüne kadar 25 okulda 3 bin 800 öğrenciye verilen eğitim programında İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, bu hafta İstanbul Üniversitesinden Deprem Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu’yu öğrencilerle buluşturdu. İzmit EML konferans salonundaki eğitimin açılış konuşmasını İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yaptı, Gençlere depremle ilgili olarak belediyenin yaptığı çalışmaları anlattı.

Doğan’ın açılış konuşmasından sonra mikrofonu Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu aldı. Ülkemizdeki deprem riskini anlattı.

Ülkemizde depremle ilgili uzman adamlar yetiştirilmediğine değinen Gündoğdu, “Hızlı tren yapılıyor, ancak hızlı tren yapılırken yeterli araştırmalar sorgulamalar yapılmıyor. Olası 7-8 şiddetindeki deprem de hızlı tren raydan çıkabilir” dedi.

deprem-hizli-treni-raydan-cikarabilir

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.