Emekli Olacak Demiryolu Çalışanlarının Dikkatine

Emekli Olacak Demiryolu Çalışanlarının Dikkatine
Emeklilik dilekçelerinizi mutlaka 03 Haziran 2013 tarinde verin.BİLİNDİĞİ ÜZERE 6461 SAYILI “TÜRKİYE DEMİRYOLU ULAŞTIRMASININ SERBESTLEŞTİRİLMESİ HAKKINDAKİ KANUN” 1 MAYIS 2013 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANMIŞTI 8 MAYIS 2013 TARİHİNDE DE TCDD GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN EMEKLİ OLACAKLARA İLİŞKİN BİR UYGULAMA EMRİ YAYIMLANIŞTIR. BU KONUYA İLİŞKİN EMEKLİ OLACAK ARKADAŞLARIMIZIN TEREDDÜTLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN SENDİKAMIZCA AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALAR YAPILMIŞTIR.

Bu kanun kapsamında emekli olmak isteyen arkadaşlarımızın emekli olmak istediklerine ilişkin dilekçelerini en son gün olan 3 Haziran 2013 günü işyerlerine vermeleri önerilir. Dilekçelerini verenler bu tarihten sonra da çalışmaya devam edecekler veya kalan izinlerini kullanacaklardır. 6461 ve 5510 sayılı kanun hükümleri birlikte incelendiğinde emekli olmak için 3 Haziran tarihinde başvuranların ilişiği 1-3 Temmuz tarihleri arasında kesilerek, bunların hem 15 Haziran 2013 peşin maaşlarını almaları, hem de ödenecek emekli ikramiyelerine Temmuz 2013 ayında yapılacak zammın yansıması sağlanmış olacaktır. Bu yansıma 30 yıl ve %40 üzerinden emekli olacak bir kişi için yaklaşık 3.000 TL. civarındadır. TCDD Genel Müdürlüğü yayımlamış olduğu emirde, açıkça söylemese de buna işaret etmiştir.

Yani yeter ki siz emekli olun biz size biraz daha fazla para veririz demiştir. Anlayana…

Eğer 3 Haziran 2013 tarihinden önce dilekçe verilirse o takdirde ilişik kesme tarihi de 01 Temmuzdan önce olacağı için emekli ikramiyelerinde Temmuz zammından yararlanmak söz konusu olmayacaktır.

Eğer dilekçeler 15 Mayıstan önce verilirse o takdirde ilişik kesme en geç 14 Haziran olacağı için 15 Haziran peşin maaşından da yararlanma olanağı olmayacaktır.

Yıllarca ülkemizin demiryolu ulaşımına hizmet etmiş arkadaşlarımızı böyle bir nedenle de olsa emekliliklerinden dolayı kutluyor bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve mutluluklar diliyoruz.

Kaynak : Ulaşım-İş Sendikası

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar