Eskişehirde Hedef Raylı Sistemlerde Uluslararası Merkez OlmakEskişehirde Hedef Raylı Sistemlerde Uluslararası Merkez Olmak
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) öncülüğünde kurulan Raylı Sistemler Kümesi (RSK) olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. ESO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda kümenin bugüne kadar gerçekleştirdikleri ve ileriye dönük olarak yapılacaklar mercek altına alındı.

Kongrenin divan başkanı seçilen ve açılışta bir değerlendirme yapan ESO Başkanı Savaş M. Özaydemir, Eskişehir’de kurulan kümelerin bugün ciddi yol almaya başladığını ve gelecekte ise büyük işlere imza atacaklarını bildirdi. Özaydemir, “Şehrimizi hem raylı sistemlerde hem de havacılık alanında bir merkez haline getirmek için hep birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Raylı Sistemler Kümesi Başkanı Kenan Işık ise gerçekleştirdiği sunumda küme derneğinin ilk genel kurulunu yaptıklarını açıklayarak geleceğe dönük projeleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de ilk kez Eskişehir’de kurulan Raylı Sistemler Kümesi’nin şu an 35 üyesi ile çalışmalarını büyük bir hızla sürdürdüğüne vurgulayan Işık, Eskişehir’in rekabetçiliği ve kümeleri ile dikkat çektiğinin altını çizdi. Işık, “Çalışmalarımız çeşitli bakanlıklarımızın dikkatini çekmekte, bu konuda bizimle temasa geçmekteler. Önümüzdeki günlerde Ekonomi Bakanlığımız ile yapacağımız önemli bir proje ile kümelerimizin değerlendirmesini ve yapabileceklerini derinlemesine tartışacağız.” açıklamasında bulundu.

Genel kurulda konuşan TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı da, Eskişehir’deki üreticiler ile Eskişehir’i raylı sistemler alanında ulusal değil uluslararası bir merkez haline getirmek istediklerinin altını çizdi. Eskişehir OSB’de bulunan raylı sistem üreticilerinin gittikçe geliştiğini belirten Avcı, “ESO öncülüğünde kurulan kümemiz OSB’deki önemli üreticilerle birlikte dünyaya açılmak zorunda. Bu konuda Ortadoğu ve Afrika pazarları bizlerin hedefi olmalı. Buralarda birlikte pazar oluşturabiliriz.” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarından sonra kümenin çalışmaları hakkında dernek üyelerine geniş çaplı bilgi verildi.

Kaynak : yurthaber.mynet.com

Reklamlar