Gaziantep 29 Kilometrelik Bir Hafif Raylı Sistem Ulaşım Ağına KavuşuyorGaziantep 29 Kilometrelik Bir Hafif Raylı Sistem Ulaşım Ağına Kavuşuyor : Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, faaliyette olan hafif raylı sistemin 6,5 kilometrelik İbrahimli etabıyla 29 kilometrelik mesafeye ulaşacağını bildirdi.

Güzelbey, yazılı açıklamasında, 2010 Mart ayında hizmete giren, Gar Meydanından başlayan Burç Kavşağında sona eren 15 kilometrelik raylı sistemin, 6 kilometrelik Üniversite-Akkent arasındaki 2. etabın devreye girmesiyle 21 kilometreye ulaştığını belirtti.

Sistemde geçen yıl 12 milyon yolcu taşındığını ifade eden Güzelbey, Karataş Akkent’ten Gar’da kadar 19 durakta 11 vagonla hizmet veren sistemin Gaziantep halkından tam not almaya devam ettiğini kaydetti.

Güzelbey açıklamasına şöyle devam etti:

“Ulaşım tüm metropollerin büyük bir sorunu. Ulaşım Gaziantep’in de büyük bir sorunu, biz bu gerçeği yansıtmıyoruz. Ancak Gaziantep’in ulaşımda çok ciddi bir sorunu yok. Ama biz 5 yıl sonrasını, 10 yıl sonrasını, 20 yıl sonrasını da planlamak zorundayız. 15 kilometrelik raylı sistemi kent içi ulaşımda büyük bir rahatlama sağladı. Bu bir başlangıç demiştik. Ardından 6 kilometrelik Karataş 2. etabı yaptık. 21 kilometrelik raylı sistemle Gaziantep’in ulaşım sorununu çözdük demiyoruz. Ancak bu başlangıçtan sonra 3. etapla devam edeceğimizi söylemiştik. 6,5 kilometrelik İbrahimli etabı ile yaklaşık 29 kilometrelik bir hafif raylı sistem ulaşım ağına kavuşmuş olacağız.”
Elektronik kart

Güzebey, sistem ile halk ve belediye otobüslerinde kullanılan elektronik kartın avantajlar sağladığını belirtti.

Vatandaşların bu avantajlar nedeniyle kart kullanmayı benimsediğini ifade eden Güzelbey, “Vatandaşlarımız, toplu taşıma aracından inip diğer toplu taşıma aracına, otobüsten otobüse, otobüsten hafif raylı sisteme, hafif raylı sistem’den otobüse 1 saat içerisinde ikinci binişlerde yüzde 40 daha az ücret ödeyerek daha ucuza seyahat etmektedirler” ifadelerini kullandı.

gaziray

Kaynak : Haberciniz

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.