Giresunda Demiryolunun Denizyoluna Bağlanması ŞarttırGiresunda Demiryolunun Denizyoluna Bağlanması Şarttır
Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,Giresun’un ekonomik ve sosyal gelişiminde ulaşım ağının önemine dikkat çekti.
“DEMİRYOLUNUN LİMANA BAĞLANMASI ŞARTTIR”
TSO Başkanı Çakırmelikoğlu;”Deniz, hava, kara ve demiryolu ağına bağlı bölgelerin gelişiminin çok daha rahat ve hızlı olduğunu görmekteyiz. Öncelikle yatırımcı için ulaşım çok önemlidir. İşadamı ürettiği ürünün nakliyesine ve kendi ulaşımına önem vermektedir. Hava yolu olmayan bölgede turizm olamayacağı gibi imalatında üst düzeyde olmasını beklemek hayalcilik olur. Fakat hava yolu kadar imalatta deniz yolu, karayolu ve demiryolu çok daha önemlidir. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 4 yıldır verdiğimiz mücadele bu yöndedir. Giresun’un gelişimi için Tirebolu demiryolunun yapılması gerekmektedir. Demiryolunun denizyoluna (liman) bağlanması şarttır” dedi.

“GİRESUN’UN GELİŞMESİ ULAŞIM AĞINA BAĞLI”

TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu yaptığı açıklamada, “Bu bağlantı gerçekleştiğinde yöresel imalatların yanında uluslararası taşımacılıkta da bölgemiz önemli bir rol model statüsüne kavuşacaktır. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak mücadelemizin temeli de budur. Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu demiryolu mutlaka limana bağlanmalıdır. Giresun Limanı ve Tirebolu Limanı böyle büyük tonajlı bir hareketliliği kaldıramayacağı için Tirebolu-Görele arasına mutlak yeni bir liman yapılması şarttır. Giresun’da liman var demek uluslararası taşımacılık için yeterli değildir. Şunu da vurgulamak gerekir bu projelerimiz sadece ilimizin gelişimine katkı sağlamayacağı gibi, bölgemizin ve ülkemizin kazanımlarına pozitif etki yapacağı da bilinmelidir. Sonuçta Gümüşhane-Tirebolu demiryolu güzergahı ülkemiz adına doğal bir havza olduğu gibi, Görele-Tirebolu arasına da uluslararası bir liman ihtiyacı doğurmaktadır.”dedi.

Ulaşım ağının bir diğer önemli ayağının karayolu olduğuna, Karadeniz Duble Yoluna nazaran içbölge bağlantılarında Giresun’un ciddi sorunlar yaşadığına dikkat çeken Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu; “Giresun ve Doğu Karadeniz’in içbölgelere en rahat ve kısa bağlantı yolu olan Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu ile Tirebolu Torul yolunun standartlarının iyileştirilmesi ve karayolları ağında birinci derece yol statüsüne alınması şarttır. Karayolları ağında birinci statü yol gözükmeyen ulaşım ağlarının rantabl görülmediği bir gerçektir. Bu bakımdan halen yapımı devam eden Giresun Dereli karayolu standartlarının iyileştirilmesinin yanında Eğribel Tünelinin 2014 yılı yatırım programına alınması, ayrıca Dereli-Şebinkarahisar yol standartlarının da iyileştirilmesi gerekmektedir. Keza ilimizin kanayan yaralarından olan Tirebolu Torul yolu standartlarının iyileştirilmesi ve karayolları ağındaki derecesinin yükseltilmesi zaruridir. Karadeniz ile iç bölgelere bağlantı sağlayan bu iki ana artel sadece Giresun’un olmadığı gibi bölgemiz ve ülkemizin de önemli geçiş alanlarından olduğu unutulmamalıdır.”diye konuştu.

giresunda-demiryolunun-limana-baglanmasi-sarttir

Kaynak : www.giresungazete.net

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.