Hızlı tren hattı köylüleri mağdur durumda bıraktıHızlı tren hattı köylüleri mağdur durumda bıraktı
Hızlı trenin geçiş güzergahında bulunan köylerde tarım arazilerin tren hattı nedeniyle bölünmesi köylüleri mağdur durumda bıraktı. Bölge halkı, sorunu yetkililerin de bildiğini ancak çözüm bulmadığını ileri sürdü.

KONYA-Ankara arasında hizmet veren Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Konya’ya kazandırdığı sayısız nimet kadar, tren hattının yapımı aşamasında, ilgililerin ileriyi görememesi çeşitli sıkıntıların da devam etmesine neden oluyor.

Konya-Ankara arasındaki hızlı tren hattı boyunca birçok köy adeta ikiye bölündü. Köylerin oturma alanları bir tarafta, tarla ve meraları ise diğer tarafta kaldı.

Hızlı trenin geçtiği Kadınhanı İlçesi’ne bağlı Sarıkaya ve Örnek köylerinde de aynı sıkıntı yaşanırken, bu kez bölge halkı hızlı tren alt geçitlerinden can güvenliği nedeniyle geçirilmediklerini ileri sürdüler.

Yaşadıkları sıkıntıların çözümü için Cumhurbaşkanına, Başbakana, Ulaştırma Bakanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Konya Valisi ve milletvekillerine dilekçe yazdıklarını belirten bölge sakinleri, bölgede iki köy, üç büyük yayla olduğunu ve yaklaşık 180 bin dekar tarla, 100 bin dekar da mera olduğunu söylediler.

Hızlı tren hattının arazilerini uzunlamasına ikiye böldüğünü belirten halk, “Yerleşim yerleri bir tarafa tarım alanları ve mera bir tarafta kaldı. Köy içi ulaşım ana yollarını haliyle tahmin edebilirsiniz. Ve bu yollarımız için lazım olan geçitleri demiryolu yapımı sırasında ve evvelinde yetkililere bildirmiştik. Gelişen teknoloji ve artan ihtiyaçlar hiçbir zaman sabit durmaz. Konya havzasında 30’u aşkın buğday çeşidi üretiliyor. İkinci ürünler ve yağ bitkileri de üretilmekte, ayrıca hayvancılıkta yapılmakta. Bazı bitkilerin sapı ürününden değerlidir. Yeşil mercimek köyümüzde de üretilmekte, hem danesi hem de samanı değerlidir. Yeşil mercimeği işlemek için sal aracıyla nakletmemiz lazım. Demiryolu nedeniyle vatandaş ektiği yeşil mercimeğini işleyemiyor. Çünkü tüm uyarı ve müracaatlarımıza rağmen, yeşil mercimeği nakledecek geçit yapılmadı. Esperia adlı buğdayın hem danesi hem sapı büyükbaş havyanlar için son derece kıymetlidir. Tarla mahsulü yetiştiği an hemen biçilmesi lazım. Hem dane dökülür hem de mahsulün sapı kurur bir işe yaramaz. Gelin görün ki bu kıymetli mahsulümüzü biçmek için biçerdöver karşıya geçemiyor. Tablası takılı iken trafik kurallarına göre asfalt yolda gidemez. Diğer geçit yerlerinden zaten geçilmiyor. Yoksa çiftçinin kar edeceği mahsul yasakta bundan dolayı tedbir mi alındı” ifadelerini kullandılar.

YETKİLİLERİN DUYARSIZLIĞI

Yetkililere yıllardır bu durumu izah ettiklerini kaydeden köylüler, “Tarım Bakanı’nın haberi var, Ulaştırma Bakanı’na defalarca anlatıldı, Konya Milletvekillerinin hepsinin haberi var, iktidarı ve muhalefet dahil. Sayın Valimiz ve Kaymakamımızın haberi var. Nemi yapıldı? TCDD, geçitlerden can ve mal güvenliği açısından geçişi yasakladı. Yani köy sınırlarımız içindeki geçitleri kullanarak tarlanıza gidemezsiniz. Koyun ve sığırını geçiremezsin. Traktörünle geçiş yok. Geçildiğinde hattın güvenliğini sağlayan jandarma birimlerine ifade vermek zorundasınız. İnanmayanlar gelip görebilirler. Gerek yazılı gerek şifahi olarak müracaat etmediğimiz yer kalmadı. 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarından beri köylünün emdiği süt burnundan geldi. Demiryolunun inşaatı sırasında geçitlerin uygun olmadığını söylediğimizde işin bitimi için Başbakan’ın talimatı var deniliyordu. İş bitti. Eksiklikler neden giderilmiyor. Yoksa Sayın Başbakan ‘köylülerin işini sakın ha görmeyin’ diye mi talimat verdi. Yoksa ‘otlatmaya gidecek hayvanlara mani olun mu’ dedi. Bana zengin lazım fakir tarlasına gitmesin mi dedi. Defalarca tarım bakanlığına müracaat ettik. Hiçbir şey yapılmadı. Yoksa tarım işleri Tarım Bakanlığı’nın görevi değil mi?” diye konuştular.

ALTGEÇİTLER NEDEN YAPILDI?

Kullanılmayacak şekilde yapılan ve kullanılmasının can güvenliğini açısından tehlike oluşturduğu söylenen alt geçitlerin neden yapıldığını merak ettiklerini söyleyen halk, “Eğer yapılan alt ve üst geçitler kullanımı sırasında can ve mal tehlikesi arz ediyorsa bunlar neden yapıldı. Neden kazara tehlike ile karşı karşıya bırakılıyoruz. Lüzumsuz yere neden devletin parası çar çur ediliyor. Yok bu geçitler kullanmamız içinse, o zaman geçitlerden geçmek neden yasaklandı. Vatan evladı olan askerler vatandaşla karşı karşıya mı getirilmek isteniyor. Geçimini sağlamak için çobanlık mı suç? Tarla işlemek mi hata. Hiçbiri değilse ikinci sınıf vatandaş mıyız? Acaba Roma köleleri gibi inleyip feryat etsek milletvekillerimiz o zaman mı ilgilenirler? Mevcut geçitler kullanıma açılsa bile, hiçbiri kullanıma uygun değil. Bu yüzden koyunlarımızı otlatamıyoruz. Tarlamızı işleyemiyoruz. Araçlarımızla iş yapamıyoruz. Konya duyarsız kalan milletvekillerimizle gereğinin yapılmasını bütün yetkililerden bekliyoruz Değilse vergilerimizden maaşını alan hiçbir kimseye hakkımızı helal etmiyoruz” dediler.

hizli-tren-hatti-koyluyu-magdur-durumda-biraktı

Kaynak : www.yenimeram.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.