İller Arası Hızlı Tren kavgasıİller Arası Hızlı Tren kavgası
Isparta Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu’nun Hızlı Tren Projesi’nin Burdur’dan geçmesine karşı çıkması iller arası “Hızlı Tren” kavgası çıkardı. Kavgaya, tüm aktörler dahil oldu
Isparta Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu’nun Antalya’ya yapılması için imza kampanyaları düzenlenen ve Ispartalı bir çok işadamının da desteklediği Hızlı Tren Projesi’nin Burdur’dan geçmesine karşı çıkması iller arası “Hızlı Tren” kavgası çıkardı. Kavgaya, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik tartışmaya dahil oldu.

ÖNCE KARŞI ÇIKMIŞTI
Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) adayı olan Kuyu, Hızlı Tren hattının Antalya-Burdur arasında MAKÜ yerleşkesi önünden geçeceğini belirtmiş ve “Antalya’dan, Afyonkarahisar’dan ya da Ankara’dan hızlı trene binecek öğrenci 30-40 dakikada MAKÜ yerleşkesi önüne ulaşabilecektir. Bu öğrenciyi siz SDÜ’ye nasıl çekeceksiniz. Bu Isparta’nın gelecekte yaşayacağı en büyük tehlikedir” demişti.

TAM ORTAYA YAPILSIN
Kuyu, bu açıklamasının kamuoyunda tepki görmesi üzerine yeni bir açıklama yaparak, İstanbul- Isparta- Burdur- Antalya Hattı’nda inşa edilecek Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) Projesi’ne asla karşı olmadığını söyledi. Bu proje için can attığını ifade eden Merve Kuyu, tek itirazının Taslak Proje’de Ana İstasyon seçiminin olduğunu söyledi. Şu an Taslak’ta Ana İstasyon’un Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Kampüsü’nün tam karşısı olduğunu belirten Kuyu, “Bu adil değil. Isparta’ya açık haksızlıktır bu. Biz sadece ana istasyon’da ne Burdur’un sözü ağır olsun ne de Isparta’nın sözü ağır olsun istemiyoruz. YHT Ana İstasyonu, bu 2 güzide kentimizin tam ortasında olsun. Bunun için en ideal adres, biçilmiş kaftan Gümüşgün’dür” dedi.

BURDURLULARA MESAJ
Isparta’nın düştüğü haksızlığa itiraz etmeyi ‘Hızlı trene karşı olmak’ olarak lanse etmenin doğru olmadığını savunan Kuyu, “Bir damla dâhi öyle niyetimiz yok. Ben, Dr. Merve Kuyu, hızlı tren için can atıyorum. Bunları söylerken asla Burdur düşmanlığı yapmıyorum. Burdur bizim kader ortağımız. Dostumuz, komşumuz, kalkınmada stratejik ortağımız. Onların iyiliği bizi sevindirir, onların derdi bizi üzer” diye konuştu.

ÖZÇELİK’TEN ANINDA CEVAP GELDİ
Merve Kuyu’nun ‘Hızlı Tren’ projesi hakkında yaptığı açıklamaya, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’ten jet hızıyla açıklama geldi. Kuyu’nun açıklamasının doğru olmadığını vurgulayan Özçelik, “Bu konunun, oda seçimi için malzeme olarak kullanılması da çok doğru değil. Bizim, Burdur- Isparta olarak hedeflerimiz var. Onun için hanımefendi bu konularda rahatsızlık duymasın. Burdur gelişirse Isparta büyür, Isparta büyürse Burdur gelişir. Bunu hiç aklından çıkarmasın” dedi.

PROJE HAZIRLIĞI
2023 çerçevesinde Eskişehir-Afyonkarahisar- Burdur-Bucak ve Analya Hızlı Tren Projesi 423 kilometre. Her türlü alt yapı ve zemin çalışmalarının tamamlandığını vurgulayan Özçelik, “Hatta uçak ile güzergah uçuşları yapılarak belirlenen bir proje var. Bu projenin süratle yapılabilmesi için bakanlarımızla, bölge milletvekilleri olarak birkaç kez görüşme gerçekleştirdik. 2023’e varmadan bu işi daha süratli yapabilir miyiz şeklinde görüşmeler yaptık. Dolayısıyla hızlı tren güzergahının Burdur’dan geçmiş olması, Isparta’ya rahatsızlık vermeyecek” diye konuştu.

SON NOKTA ÇAVUŞOĞLU’DAN
Isparta ve Burdurluların özellikle istasyon konusunda birbirleriyle kavgaya tutuştuğu YHT projesi için son noktayı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu koydu. EXPO 2016’nın Antalya’ya ne getireceğinin artık bilindiğini söyleyen Çavuşoğlu “2016 yılı bizim için mihenk taşı, bölgeye yansıması büyük olacak. Hızlı tren planlanıyor. Konya üzerinden Alanya ve Gazipaşa’yı da içine alacak şekilde planlama yapılıyor ve çalışmalar da hız kazandı” diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

ZIRVALAMIŞ
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik de Isparta Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu’nun hızlı tren projesi hakkındaki açıklamalarını büyük bir şaşkınlıkla okuduğunu ifade etti. Keyik; “Kuyu’ya ait olduğu iddia edilen bu iki ahkamda da bu ifadelerin, zırva değerlendirmeler olduğu çok açık bir şekilde görülmektedir. Birincisi, zaten Isparta’nın önemli ekseriyette işadamının bu fikre katılmadığı belirtilmektedir. İkincisi, üniversiteleri tercihte birinci derecede rol oynayan etkenin ulaşım olmadığı bellidir. Asıl tercih konusu, üniversitenin kalitesi ve öğrencinin gelecek hayatı için vaat ettiği değerlerdir” dedi. Baladız’da kurulacak istasyonun, her iki il ve üniversiteleri için de eşit fırsat sağlayacağını vurgulayan Keyik, “Hızlı Tren’in önüne çıkan intihar etmiş olur” şeklinde konuştu.

hizli-tren-kavgasi

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.