İstanbul Trafik Sorunu Metro ve Raylı Sistem İle Çözülecekİstanbul Trafik Sorunu Metro ve Raylı Sistem İle Çözülecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulda ki trafik sorununu en aza indirgemek için Metro ve hafif raylı sistemler ile soruna çözüm bulmaya çalışıyor.

Yıllardır İstanbul’un en büyük sorunu trafik olmuştur. İstanbul’un trafik sorununun çözümü için bir çok yatırım yapılmış ve hal da yapılıyor olsa da hızla artan İstanbul nüfusunu karşılayamaz oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulda ki trafik sorununu en aza indirgemek için Metro ve hafif raylı sistemler ile soruna çözüm bulmaya çalışıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 9 yıllık bütçesi olan 60 milyar TL’nin 24.6 milyar TL’si ulaşım giderlerine ayrıldı. 2013 Yılında sadece ulaşım için hedeflenen yatırım tutarı ise 4 Milyar TL. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama da 13 km uzunluğunda ki Yenibosna-İkitelli Güney Sanayii hafif metrosu ile 6.5 km uzunluğundaki Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun 2.etabının 2013 yılı içinde tamamlanarak hizmete açılacağına yer verildi.

İstanbul da yapımı devam eden ulaşım projeleri dışında planlama ve ihale aşamasında bulunan 7 adet metro ve hafif raylı projesi bulunuyor. Bu projelerinde hayata geçirilmesi ile birlikte İstanbul da trafik sorununun büyük oranda hafiflemesi bekleniyor. Tabii ki planlanan yeni metro hatlarının , o bölgelerde ki emlak fiyatlarının yeniden belirlenmesinde büyük etkisi olacaktır.

İstanbul da yapılması planlanan metro projeleri

9.4 Km uzunluğunda Bağcılar-Küçükçekmece (Halkalı) hafif metrosu
12.5 Km uzunluğunda Bağcılar-Küçükçekmece-Başakşehir-Esenyurt Metrosu
33 Km uzunluğunda Küçükçekmece (Halkalı) Olimpiyat Köyü Metrosu
17 Km uzunluğunda Esenyurt–Beylikdüzü–Avcılar Metrosu
10.5 Km uzunluğunda Büyükçekmece–Esenyurt Metrosu
32.5 Km uzunluğunda Büyükçekmece (Tüyap)–Silivri Metrosu
15 km uzunluğunda Başakşehir–Kayabaşı–Olimpiyat Köyü Metrosu

Kaynak : www.insaatgundemi.com

Reklamlar