İzmir Raylı Sistem 2. Aşama Projesi Keşif artışıyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu onayı alındıİzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımlar Daire Başkanlığı’nca gerçekleştirilecek olan; İzmir Raylı Sistem 2. Aşama Projesi kapsamındaki Üçyol – Üçkuyular metro hattının 1. kısmı için ikmal inşaatı ihalesinde yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; Öztaş İnşaat firması tarafından gerçekleştirilen proje kapsamındaki Tünel İşleri ile İzmirspor ve Hatay İstasyonları İkmal İnşaatı Yapım işinde sözleşme bedelinin % 39,26’sı kadar iş artışına yönelik Bakanlar Kurulu onayı 11 Mart 2013 tarihinde alındı.

Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanarak 25 Nisan 2013 tarih ve 28628 saylı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yetkililer proje kapsamında; Tünel invert betonlarında beklenmedik ilave hidrostatik etki nedeniyle oluşan çatlakların mevcut betonarme donatısında korozyona yol açmamasına yönelik takviye çalışmaları yapılması, İnvert çatlamasına neden olan hidrostatik etkinin azaltılmasına
yönelik olarak tünellerde bakım ve kontrole dayalı etkin bir yeraltı suyu drenaj sisteminin kurulması ve sistemin Scada sistemi ile irtibatlandırılması, proje başlangıcından bu yana geçen zamana bağlı olarak yaşanabilecek bir stabilite sorununa karşı zorunlu hale gelen; Şaft-4 şaft içi kaçış merdiveninin yapılması, Şaft-5 iç kaplama beton imalatının tamamlanması, İstasyonlarda mevcut olan yangın müdahale ve söndürme tesisat ve bileşenlerine benzer şekilde ana hat tünelleri boyunca kesintisiz bir yangın söndürme tesisatı kurulması, amacıyla birim fiyat sözleşme bedelinin %39,26’sı kadar iş artışına izin verildiğini kaydettiler.

Hatırlanacağı gibi, 15 Ekim 2009 tarihinde  İzmir Raylı Sistem 2. Aşama Projesi kapsamındaki Üçyol – Üçkuyular metro hattının 1. kısım ikmal inşaatı ihalesini 66.961.494 lira teklifi ile Öztaş İnşaat firması kazanmış ve söz konusu firma ile 02 Kasım 2009 tarihinde sözleşme imzalanmıştı.

İhaleye teklif veren diğer firmalar şöyle belirlenmişti:
1. Kolin İnşaat
2. Limak İnşaat

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz yetkililer hattın 3 istasyonunu kapsayan 2. etap inşaat işleri ile ilgili keşif artışı için geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı’na müracaatta bulunulduğunu kaydettiler.

izmir-metro

Kaynak : Yatırımlar

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.