KARDEMİR Kapasite Arttırım ve Modernizasyon Projesi kapsamında KfW IPEX Bank Gmbh ile kredi sözleşme imzalandıKARDEMİR Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş., yıllık 1.8 milyon tonluk kapasitesini 3 milyon tona çıkarmak amacı ile gerçekleştirdiği, Kapasite Arttırım ve Modernizasyon Projesi ile ilgili yatırımlarını sürdürüyor.

Yatırımlar Dergisi’nin Kardemir yetkililerinden aldığı bilgiye göre; söz konusu proje kapsamında Çelikhane Konvertör Kapasitesi’nin Arttırımı işlerinin finansmanı amacıyla KfW IPEX Bank Gmbh ile 21.237.500 Euroluk kredi sözleşmesi imzalandı. Kredi, tesisin Almanya orjinli tedarikleri ile ilgili olarak geçtiğimiz yıl SMS Siemag ile imzalanan sipariş sözleşmesinin finansmanında kullanılacak. Kredinin, tesis işletmeye alındıktan sonra 10 yılda geri ödenmesi ön görülüyor.

Çelikhane Konvertör Kapasitesi’nin Arttırımı ile mevcut durumdaki 2X80 tonluk oksijen konverteri üniteleri 3X120 tona çıkacak. Bilindiği gibi, aynı yatırım kapsamında daha önce de Türkiye İş Bankası ile 80 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalanmıştı.

Kaynak : Yatırımlar

Reklamlar