Kocaelide Haydarpaşa Bağdat Demiryolu Fotoğraf Sergisi AçıldıKocaelide Haydarpaşa Bağdat Demiryolu Fotoğraf Sergisi Açıldı
Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kocaeli Temsilciliğince, İzmit ilçesinde “Haydarpaşa Bağdat Demiryolu Fotoğraf Sergisi” açıldı.

Haydarpaşa Garı’nın temel atma töreniyle Bağdat demiryolunun yapımına ait 1880 ila 1914 Osmanlı dönemine 58 fotoğrafının yer aldığı sergi, öğrenci ve vatandaşlarca ilgiyle ziyaret ediliyor.

ÇEKÜL Vakfı Kocaeli İl Temsilcisi Numan Gülşah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haydarpaşa’dan Bağdat’a uzanan demiryolu yapım çalışmalarından ilginç karelerin yer aldığı fotoğraf sergisine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Gülşah, 133 yıl öncesine ait fotoğraflarda, yıkılan İzmit Garı’nın da bulunduğunu, güzergahta birçok şehrin ve gar binalarının o günkü görüntülerinin yer aldığını belirtti.

Sergide, Haydarpaşa Bağdat Demiryolu’nun yapımına ait, Osmanlı ve Alman devletinin imzaladığı sözleşmenin aslının da bulunduğunu anlatan Gülşah, özellikle demiryolunda çalışan Alman ve Türk mühendis ve işçileriyle buharlı tren fotoğraflarının büyük ilgi gördüğünü kaydetti. İzmit ilçesi Çukurbağ Mahallesi Nicomedia Kültür Merkezi’nde “Haydarpaşa Bağdat Demiryolu Fotoğraf Sergisi” 31 Mayıs Cuma gününe kadar açık kalacak.

Kocaelide-Haydarpasa-Bagdat-Demiryolu-Fotograf-SergisiKaynak : www.haberler.com

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.