Konya Tramvayı Üzerine DüşüncelerKonya Tramvayı Üzerine Düşünceler
Türkiye’deki öncü belediyelerden biri olan Konya Büyükşehir Belediyesi mevcut tramvay işletmeciliğine yeni tramvay araçları ile devam etme kararı aldı. Bu bağlamda Skoda firmasından alınacak 60 yeni tramvay aracı ile raylı sistem taşımacılığı anlamında Konya halkına kaliteli bir hizmet sunmayı amaçlamaktadırlar.

Yazımın başında da belirttiğim gibi birçok konuda öncü kurumlardan olan Konya Büyükşehir Belediyesi raylı taşımacılık alanında da kendine yer edinmiş ve Türkiye’de İstanbul’dan sonra gelen ikinci raylı sistem hattını Konyalıların hizmetine sunma becerisini göstermiştir. Konya tramvay hattının mazisi 1990’lara kadar dayanmaktadır. İlk başlarda inşaat çalışması ve yapılan güzergâhı dolayısıyla yapımına başlanmasından itibaren birçok eleştiri alan Konya Tramvay’ı yıllar içerisinde halk tarafından benimsenerek bütün Dünya’da olduğu gibi Konyalıların vazgeçilmez bir şehir içi ulaşım aracı olmuştur. Özellikle Selçuk Üniversitesi’ni ve Konya Şehirlerarası Otogarı’nı şehir merkezi ile bağlamasından dolayı gerek üniversite öğrencileri gerekse de dışarıdan Konya’ya gelen vatandaşlar için ulaştırma anlamında özel bir öneme sahiptir.

Ancak yıllar geçtikçe artan şehir nüfusuna paralel olarak Konya Tramvay hattının da yoğunluğu artmıştır ve yolculuk süresi tartışma konusu olmaya başlamıştır. Özellikle Selçuk Üniversitesi’nde öğrenimlerine devam eden öğrenciler tarafından sürekli eleştirilen Konya Tramvay hattı Konya’nın Türkiye’deki imajı açısından da iyi bir konumda bulunmamaktadır.

Öğrencilerin İstanbul ve Ankara’da bulunan arkadaşları gibi günde yaklaşık 2 saatlerini sadece tramvay hattındaki yolculuklarında harcamaları trafik yoğunluğu itibari ile Türkiye’deki diğer şehirlere nispeten daha rahat olan Konya’da nasıl izah edilebilir? (Türkiye’de şu anda işletilmekte olan aynı uzunluktaki raylı sistem hatlarında bu mesafe 25- 30 dakikada alınabilmektedir) Bu sebeplerden dolayı bütün Konyalılar tarafından yenilenmesi gerektiği düşünülen ve bu yöndeki beklentilerin her fırsatta dile getirildiği Konya Büyükşehir Belediyesi yeni tramvay alımı ile herkesi şaşırtmıştır. Çünkü Konya Tramvayı raylı sistem literatüründe basit katener sistemi şeklinde adlandırılan en yalın bir şekilde yapılmış olan sistemdir. Yapılış tarihi dolayısıyla normal olan bu sistem yıllar içerisinde hiçbir şekilde yenilenmemiştir ve bu eski sisteme yeni tramvay araçları monte edilmek istenmektedir.

Yeni tramvay alımının Konya halkındaki karşılığı; dışı yıkık ve dökülmüş olan bir evin içerisine altın kaplamalı kapı yapılmasından ibarettir. Bu durum ne kadar garip ise yüklü miktarda paralar harcanarak alınan yeni araçların eski ve yenilenmemiş tramvay hattında işletilmesi de o derece garip bir durumdur.

Arazi kullanımı açısından hiçbir sorunu olmayan ve coğrafyası tamamen düz olan Konya’nın hala eski sistem bir tramvay hattı ile Konyalılara hizmet vermesi bu şehre haksızlıktır.

Konya Büyükşehir Belediye’sinden beklenen hattın tamamen sökülüp İstanbul’da da örneği bulunan LRT (hafif raylı sistem) Aksaray-Yeşilköy Havalimanı hattına benzer yeni bir sistemin Konya’ya kazandırılması çalışmasını yürütmesidir. Böyle bir sistemle hem mesafeler kısalacak hem de Konya’ya yakışan ve halkın hak ettiği bir demiryolu hattı yapılmış olacaktır.

konya_tramvayi

Kaynak : www.belediyegazetesi.net

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.