Konyanın 2. Tren Garında son durumKonyanın 2. Tren Garında son durum
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, 2. Tren Garı ihalesini alan TH İdil Mimarlık tarafından hazırlanan projenin kabul edildiğini açıkladı.

Konya’nın yılan hikayesine dönen projelerinden 2. Tren Garı konusunda önemli bir adım atıldı. AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, TH İdil Mimarlık firması tarafından hazırlanan projenin uygun bulunarak kabul edildiğini açıkladı.

Eski Buğday pazarının bulunduğu alanda kurulacak 2. Tren Garı için çalışmaların yoğunlaştırıldığını ve Konya’ya bu yatırımın kazandırılması için gayret gösterdiklerini anlatan Kabakçı, projenin onaylanmasıyla birlikte söz konusu bölgede kamulaştırma çalışmalarına geçileceğini ve kamulaştırma sonra hızla inşaatına başlanacağını kaydetti.

Konya-Ankara ve Konya Eskişehir arası Yüksek Hızlı tren seferlerinin başlamasıyla yaşanan gelişmenin Konya-İstanbul seferlerinin de önümüzdeki yıllarda devreye alınmasıyla Konya Garı’nın yükünün büyük ölçüde artacağına dikkati çeken Kabakçı, 2. Tren Garı’nın bu konuda önemli bir boşluğu dolduracağını ve Konyalıların modern bir tesise kavuşturulacağını kaydetti.

Eski Buğday Pazarı’nın bulunduğu alanda 48 bin 144 metrekarelik kamulaştırma yapılacağını, 2. Tren Garı Projesinin 74 bin 18 metrekarelik alanı içine aldığını da belirten Mustafa Kabakçı, çalışmaların tamamlanması konusunda kesin bir tarih belirlenmemesine karşın kamulaştırma ve inşaat faaliyetlerinin en kısa sürede tamamlanması için konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

Türkiye geneline yapılaması planlanan 10 yeni gar arasında Ankara ve Konya garlarının ön plana alındığı, Konya Garı için kamulaştırma çalışmalarının bu yıl için tamamlanmasının beklendiği ve inşaatının da 2 yıl içinde bitirilmesinin tahmin edildiği bildirildi.

konyanin-2_tren_garinda_son_durum_h57512

Kaynak : www.hakimiyet.com

 

Reklamlar1 Comment

  1. Merhaba;

    Ankara-Konya hattı inşaatı yaklaşık 4 yıl sürdü.Yapılan sadece kuru bir hat başka hiçbir şey yok ve bir çok eksiği ile birlikte hizmete açıldı.Şuan hizmet veren gar’a yaklaşık 4 trilyon para harcandığı söyleniyor,şimdide 2. bi gar yapılacak bakalım o kaç trilyona mal olacak.Kardeşim madem sıfırdan yeni bi gar yapacaksınız neden baştan hat yapılırken onuda ihale etmediniz. Yazık degilmi bunca masrafa.
    Bence Ankara-konya hattı ihale edilirken yanında Bugday pazarı Yht garı,horozluhan ist yenilemesi,kayacık YHT deposu,kayacık lojistik merkezi ve Kayacık müsellesininde ihale edilmesi gerekirdi.Böylece Ankara-Konya hattı bir kompleks olarak yapılmış olacaktı.Gerçi bahane çok….
    Saygılar.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.