Marmarayı Durduran Yenikapı Batıkları (Video)Marmarayı Durduran Yenikapı Batıkları
İşte Marmaray Projesini geciktirdiği için Başbakan Erdoğan’ın tepkisini çeken Yenikapı Batıkları’nın hikayesi.

Dünyanın en yoğun deniz ticaret hatlarından biri olan İstanbul Boğazı’nın zemininde inşa edilen, dünyanın en derin deniz dibi tüneli Marmaray Projesi, açılış için gün sayıyor.

Dev projenin tamamlanmasına artık sayılı günler kaldı denilebilir. İstanbul’un mevcut banliyö sistemini denizin dibinden birleştirecek olan Marmaray’ın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılması planlanıyor.

2004 yılında projeye başlanırken olabilecek en hızlı şekilde tamamlanıp açılması hedeflenmişti ancak hiç umulmadık bir şey oldu. İnşaat teknikleri ve mühendislik açısından dünya çapında pek çok “en”i barındıran dev proje, başka bir devin uyanmasına da neden oldu.

Yenikapı’da yapılacak dev istasyon için başlatılan inşaat kazılarında ortaya çıkan bir liman ve halen devam eden çalışmalarla gün yüzüne çıkan 40 bine yakın eser, hem İstanbul’un hem de medeniyetin tarihini değiştirdi.

Tarihçiler tarafından var olduğu bilinen ancak bugüne kadar bir türlü bulunamayan Theodosius Limanı, gemi yapım teknikleri ve teknolojinin gelişimi konusunda da bilim adamlarına olağanüstü bilgiler verdi.

En son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla gündeme gelen “çanak çömlekler” de bu binlerce eserin arasında bulunuyor.

Ünlü yazar, arkeolog ve sanat tarihçisi Emine Çaykara’nın hazırladığı Yenikapı adlı belgesel video, İstanbul Üniversitesi tarafından yürütülen Yenikapı kazıları ve tarihi değiştiren batıkların hikayesini anlatıyor.

Marmarayi-Durduran-Yenikapi-Batıklari

Kaynak : www.aktifhaber.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.