Metro ve Ankaray Yerli Yedek Parçaları SergileniyorAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaçlarının yerli kaynaklardan karşılanması amacıyla oluşturulan proje ofisinin çalışmaları kapsamında “Metro ve Ankaray Yedek Parçaları Yerlileştirme Sergisi” açıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaçlarının yerli kaynaklardan karşılanması amacıyla oluşturulan proje ofisinin çalışmaları kapsamında “Metro ve Ankaray Yedek Parçaları Yerlileştirme Sergisi” açıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve OSTİM’in düzenlediği, Ankara Metrosu İşletme ve Bakım Merkezi’ndeki sergiye, EGO Raylı Sistemler Daire Başkanı Kemal Temiz ve OSTİM Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Çelikdoğan katıldı.

Kemal Temiz, Ankara sanayicisinden daha çok destek beklediklerini belirterek, “80 ana parçada yerlileştirme sayesinde, 6 milyon lira tasarruf sağladık” dedi. Serginin raylı taşıma sistemlerinde yerli üretimi teşvik için düzenlendiğini söyleyen Temiz, “Çin’den gelecek 324 araçla yerlilik oranı, yüzde 51’e yükselecek. İleride sanayimizin bütün yedek parçaları üretebileceğine inanıyorum. Burada sanayicimize büyük iş düşüyor” diye konuştu.

Sedat Çelikdoğan da araçların yaşlanması nedeniyle yedek parça ihtiyacının arttığına dikkati çekerek, sanayicilere şöyle seslendi:

“Sergiyi gezin, görün ve yapabileceklerinizi belirleyin. Belediye ve OSTİM arasında gerekli anlaşmalar yapıldı. Önümüzdeki yıl daha çok yerli parça üretebileceğimizi düşünüyoruz. Amacımız, tasarımı bize ait yerli metro aracı üretebilmek. Bu işin çözümü budur. Uzun vadede hedefimiz, dış ticaret açığını kapatmak.”

Çok sayıda sanayicinin katıldığı, 250 yedek parçanın izlenime sunulduğu sergi, 24 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.

ankaray yerli parca

Kaynak : Haberler

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.