Metro ve Marmaray Treni Depremden 8 Saniye Önce DuracakMetro ve Marmaray Treni Depremden 8 Saniye Önce Duracak
İstanbul’a 7 büyüklüğünde depremin yaklaştığını söyleyen Prof. Kalafat, “15 erken uyarı sistemi kuruldu. Kalkan sayesinde sarsıntı 8 saniye önceden bilinecek, metro ve tren duracak, İGDAŞ gazı kesecek” dedi.

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Doğan Kalafat, yapılan en son analizleri ve afet önleme çalışmalarını Star’a anlattı. Marmara’da 7 büyüklüğündeki depremin ‘geliyorum’ dediğini belirten Prof. Kalafat, “Marmara’da makara depreme sarıyor. Adalar Saroz arası 2030’a kadar yüzde 64, 2050’de yüzde 75 deprem üretecek” dedi.

Kalkan Türkiye geneline yayılacak

İstanbul’da 15 erken uyarı sistemi kurulduğunu anlatan Prof. Kalafat, “Erken uyarıda Avrupa’nın en iyisiyiz. Yakında 81 ilde kurulacak. Depremden önce 8 saniyede Marmaray’da hızlı tren duracak, İGDAŞ’da gaz kesilecek. Deprem kalkanı gibi olacak. Yıkılan alanı da buradan tespit edip zaman kaybetmeden müdahale başlayacak” dedi. Sismik ağın çok geliştiğini ifade eden Kalafat, “2012 yılında kaydedilen deprem sayısı 12 bini geçti. Doğu Anadolu, Ege ve Güneydoğu Anadolu’da da deprem hareketliliği var” diye konuştu.

Haliç ve Büyükçekmece’de tsunami

İstanbul’un kuzeyinin 2’inci, 3’üncü derece deprem bölgesi iken, bugün 1’inci derece deprem bölgesi olduğunu ifade eden Prof. Kalafat, “Marmara Körfezi, Avcılar, Şarköy ve Müretfe’de zemini zayıf olan alanlar var. Buradaki zemine uygun olmayan yapılar depremde hasar görecek. Avcılar sıkıntılı. Marmara depreminde zemini kötü olan yerleşim alanları etkilenecektir. İstanbul’da tsunami olacak ama bir Japonya gibi değil. Tsunamiye ilişkin erken uyarı verilecek. Taşkın olunca nereleri su basacak, yardıma gidecek kuruluşlar bilsin diye raporları hazırlıyoruz. Sarayburnu ile Büyükçekmece arası ve Haliç’te etkili olabileceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

DALGA?GELMEDEN ERKEN UYARI

Marmara’da beklenen 7 büyüklüğündeki bir depremi önceden bildirecek 15 erken uyarı istasyonu, 100’e yakın da hızlı müdahale merkezi var. Faylar şehre yakın olduğu için yıkıcı dalga gelmeden önce, bu merkezde 15 öncü alet sinyal gönderip 8-10 saniyede sistemi devreye sokacak. Deprem esnasında hızlı tren ve metro sistem sayesinde raydan çıkmayacak. Nükleer santraller ve doğalgaz depoları korunacak. 100 istasyonla da hasarın yeri tespit edilip, ekipler ona göre yönlendirilecek. İstasyonlar Samsun’dan başlayarak birkaç yıl içinde tüm Türkiye’ye kurulacak.

Risk oranı artıyor

Marmara’da depremin ortalama 7 büyüklüğünde olacağını söyleyen Prof. Dr. Kalafat, “Bir depremin nerede ne büyüklükte olabileceğini kestirtebiliyoruz ama ne zaman olacağını söylemek mümkün değil. İstatistik bilimiyle bunu söylüyoruz. Marmara’da makara sarıyor. 2030’a kadar yüzde 64, 2050’ye güre yüzde 75 Marmara depremi olacak. Adalar’dan Saroz’a kadar uzanan fay var. Marmara’da karaki fay önemli deprem üretmez. Depremin zamanı geldi. İznik’te de bir deprem bekleniyor” dedi.

metro-ve-marmaray-treni
Kaynak : Star

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.