Milyar dolarlık 3. havalimanı ihalesi için devler yarışa başladıMilyar dolarlık 3. havalimanı ihalesi için devler yarışa başladı
İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı için Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi başladı. İhale için 17 firma şartname aldı; ancak 4 firmanın teklif verdi. Daha önce kapalı zarf usulü yapılacağı açıklanan ihale açık artırma usulü ile yapılacak.

İşte 9 milyar Euro’luk ihalede satırbaşları:

*TAV, IC-Fraport, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ve Makyol’un teklif zarfları salona geldi.

*Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal ihale öncesi kısa bir açıklama yaptı.

*İhale sürecinde izlenecek yöntem üç aşamalı olarak açıklandı. Önce dış zarf belgeleri açılacak. Daha sonra burada yer alan tüm bilgi ve belgelerin tam ve eksiksiz olup olmadığına bakılacak.

*Daha sonra yeterlilikleri ilan edilecek. Bir ara verildikten sonra iç zarf belgeleri açılacak ve bu sefer onların şartnameye uygun olup olmadığına bakılacak. Bu konudaki yeterlilikler de verildikten sonra zarflar açılacak.

*İhale, toplam kira bedeli artı KDV üzerinden yapılacak. En düşükten en yükseğe kadar gelen teklifleri kapalı turlar halinde almayı ilan etti.

*Görevlendirme komisyonu yeni yöntemler de belirleyebilir ve bugün bu maddeye dayanarak kapalı pazarlıklar yerine açık artıma usulü belirlendi.

Ayrıntılar geliyor…

17 FİRMA ŞARTNAME ALMIŞTI

Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde yapılan ihale için ikisi yabancı 17 firma şartname aldı. Yatırım büyüklüğünün 9 milyar Euro seviyesinde olması bekleniyor. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek ihalede 4 şirket ve ortak girişim grubunun teklif sunmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bunlar TAV, IC-Fraport, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ve Makyol.

3-havalimani-ihalesi

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.