Orta Asya Demiryoluyla Basraya bağlanıyorOrta Asya Demiryoluyla Basraya bağlanıyor
Orta Asya’yı Basra Körfezi’ne bağlayacak Kuzey-Güney Demiryolu Projesi’nin ilk etabı Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in katılımıyla açılacak.
Açılış töreni 11 Mayıs Cumartesi günü Türkmenistan ile Kazakistan sınırındaki Serhatyaka beldesinde yapılacak. 10-11 Mayıs’ta Astana’yı ziyaret edecek olan Türkmen lider Berdimuhamedov, kazak mevkidaşı Nazarbayev ile sınırdaki açılış törenine katılacak.

2007 yılının sonunda başlayan projede ilk olarak Kazakistan kendi sınırları içindeki 146 kilometrelik kısmı tamamlamıştı.

Toplam 930 kilometrelik demiryolu hattının en büyük kısmı 700 kilometre ile Türkmenistan sınırları içerisinde yer alırken, Nata Holding iştiraki Net Yapı da projenin tamamlanması için katkıda bulundu.

Bereket ve Serhetyaka tren istasyonlarını inşa eden Türk şirketi, ayrıca yaklaşık 30 kilometrelik demiryolu hattını da tamamladı ve projenin sinyalizasyon ve enerji nakil hatlarını da üstlendi. Proje kapsamında bir otel, konaklama tesisi ve 12 de konut inşa edildi.

İran sınırları içindeki 90 kilometrelik son etabın ise 2014 yılında tamamlanması öngörülüyor.

Projenin faaliyete geçmesi ile hat körfeze açılan ülkelerin yolunu 600 kilometre kısaltacak.

kuzey-irak-demiryolu-projesi

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.